آشنایی با سیتریکس Citrix

سیتریکس نتیجه تکامل ایده دسترسی به نرم افزارها از طریق شبکه و اینترنت بوده است که از طریق پروتکلی به نام ICA امکان دسترسی به نرم افزارها را برای کاربران راه دور فراهم می کند. این راهکار، دسترسی به نرم افزارها را بدون در نظر گرفتن نوع سیستم عامل و با استفاده از پهنای باند کم ممکن می سازد. یکی دیگر از خصوصیت مهم سیتریکس این است که امکان دسترسی به نرم افزارهای ویندوزی را در سیستم عامل های غیر ویندوزی مانند لینوکس فراهم می کند برای آشنایی با سیتریکس Citrix و پاسخ به سوالاتتان در این زمینه با ما همراه باشید.

2. سیتریکس به چه نیازی پاسخ می دهد؟

برای مدیرانی که می خواهند نرم افزارهای مالی، اداری و کاربردی مجموعه تحت سرپرستی شان را در هر زمان و مکانی از بستر اینترنت/اینترانت مورد استفاده قرار دهند و همچنین برای کاربران انبارها و شعبه های مختلف شرکت که باید از نرم افزارهای سرور دفتر مرکزی بدون هیچ گونه تاخیر و همانند کاربران عادی شبکه داخلی استفاده نمایند، آشنایی با سیتریکس Citrix و استفاده از راهکار کاربری راه دور مبتنی بر سیتریکس راهگشا خواهد بود.

 

3- روش استفاده از سیتریکس چیست؟

در راهکار مبتنی بر سیتریکس، کاربران با استفاده از نرم افزارهای سبک و کم هزینه مرورگر (Browser) امکان اتصال و اجرای تمامی نرم افزارهای تحت وب را بدون محدودیت های مکانی پیدا می کنند. نرم افزارهای مختلف با استفاده از این راهکار با پهنای باند پایین نظیر Dial-UP در دسترس واقع شده است. البته برای استفاده از سیتریکس روی موبایل، تبلت و سیستم عامل های گوناگون رایانه ها، ابزارهای متنوعی در نظر گرفته شده است. بنابراین استفاده از مرورگر وب تنها یکی از آن ها است.

4. مکانیزم کارکرد سیتریکس چیست؟

دیاگرام ساده شکل 4 چگونگی کارکرد سیتریکس در شبکه و ارتباط آن با سرور برنامه را نشان می دهد. همان طور که از شکل 4 مشخص است سرور سیتریکس در کنار سرور برنامه و پشت فایروال قرار خواهد داشت. کاربر راه دور هم از هر جایی که از سیتریکس استفاده کند، می تواند از پرینتر متصل به رایانه خود اسنادی را چاپ کند.


5- مزایای سیتریکس نسبت به راهکارهای دیگر

امکان دسترسی به نرم افزارها از راه دور از هر کجا، در هر زمان و با هر وسیله (مانند IPad )
راحتی در استفاده از نرم افزارها برای کاربران و امکان پرینت و استفاده از چاپگرها یا سایر وسایل جانبی رایانه مانند، اسکنرها یا بارکدخوان ها
مدیریت عالی پهنای باند و فشرده سازی بسته های داده هنگام تبادل اطلاعات
کیفیت وسرعت بسیار خوب در استفاده راه دور از نرم افزارها
کاهش قابل ملاحظه بار پشتیبانی شبکه، سرور و کلاینت ها برای مدیران و کارشناسان شبکه
سازگاری با نرم افزارها و فونت فارسی

دانلود نسخه PDF آشنایی با سیتریکس

هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایت www.VaniaCo.com می تواند منجر به پیگرد قانونی گردد.