سیتریکس چیست ؟

سیتریکس یک شرکت بین المللی پیشرو در عرصه های دورکاری، مجازی Citrix Systems Inc است. سیتریکس مجازی سازی برنامه، سرور و دسکتاپ و همچنین سرویس های ابری است. هدف سیتریکس این است که فناوری اطلاعات به مردم در زندگی روزمره شان سود بیشتری برساند. به عبارت دیگر سیتریکس می خواهد زندگی مردم را راحتتر کند. نرم افزار سیتریکس در سال 1989 در آمریکا تاسیس شده است. این شرکت حدود 2 میلیارد دلار سودآوری داشته است. 

محصولات شرکت سیتریکس

سیتریکس محصولات یا برنامه های کاربردی گسترده ای دارد. برخی از محصولات شرکت سیتریکس به شرح زیر است :

Citrix XenApp : کاربرد سیتریکس زن اپ: مجازی سازی برنامه، دسترسی آنلاین و راه دور به نرم افزارها، دورکاری،دسترسی آفلاین به برنامه ها

Citrix XenServer : کاربرد سیتریکس زن سرور: مجازی سازی و بهینه سازی سرور

Citrix Xendesktop : کاربرد زن دسکتاپ: مجازی سازی دسکتاپ

Citrix XenClient : کاربرد زن کلاینت: مجازی سازی کلاینت

Citrix Receiver : کاربرد سیتریکس رسیور: دسترسی کلی از هر وسیله (دیوایسی)

Citrix ShareFile : کاربرد سیتریکس شیر فایل: همانند سازی امن داده ها و به اشتراک گذاری حافظه

Citrix Netscalar: برنامه ها در بستر شبکه (Deliver) کاربرد سیتریکس نت اسکالر: تحویل سیتریکس 2

Citrix GoToMeeting : کاربر سیتریکس گو تو میتینگ: برگزاری نشست های آنلاین

Citrix GoToWebinar : انجام می شود do-it-yourself کاربر سیتریکس گو تو وبینار: برگزاری وبینارهایی که به صورت

Citrix GoToTraining : کاربرد سیتریکس گو تو ترینینگ: برگزاری آموزش آنلاین

Citrix Padio : کاربرد سیتریکس پادیو: همکاری و تعامل آنلاین

Citrix Cloudbridge :کاربرد سیتریکس کلود بریج: بهینه سازی

Citrix Cloud Portal Business Manager :کاربرد سیتریکس کلود بیزینس پورتال منیجر: خدمات خودکار یا Self Service در زمینه IT 

نرم افزارهای سیتریکس طوری طراحی و پیاده سازی شده اند که هر کس با هر وسیله ای، از هر کجا و در هر زمان بتواند به محیط کاری امن و خصوصی اش دسترسی داشته باشد و با همکارانش تعامل کند .
پر استفاده ترین محصول سیتریکس در ایران Citrix XenApp است که برای دورکاری، دسترسی راه دور به نرم افزاراهای مالی، حسابداری، اتوماسیون اداری، فروش، انبار، منابع انسانی ،CRM یا مدیریت ارتباط با مشتریان از آن استفاده می شود.

نمایندگی رسمی سیتریکس در ایران

علیرغم این که بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند که نمایندگی شرکت سیتریکس در ایران هستند باید و سیسکو Microsoft که مایکروسافت IT بگوییم که سیتریکس مانند بسیاری از شرکت های حوزه نمونه هایی از آن ها هستند، هیچ نمایندگی رسمی در ایران ندارد. شرکت سیتریکس به دلیل Cisco تحریم ها و مسایل قانونی بین المللی متاسفانه نمی تواند در ایران نمایندگی رسمی خود را دایر کند.
مهندسی شبکه وانیا (کندوج) نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از طریق دفتر نمایندگی خود در استرالیا اقدام به تهیه و خرید لایسنس سیتریکس و سایر محصولات و نرم افزارهای این شرکت می نماید. اما این مسئله نباید باعث نگرانی مشتریان محترمی که قصد خرید دارند گردد.چرا که این شرکت و برخی از رقبای تجاری اش برای چند سال متوالی اقدام به خرید لایسنس معتبر و اورجینال سیتریکس، نصب و پیکربندی آن برای استفاده از نرم افزارهای کاربردی گوناگون مانند برنامه های مالی و حسابداری بدون هیچ مشکلی کرده اند.

 Citrix XenApp Software نرم افزار سیتریکس

نرم افزار Citrix XenApp همان طور که در بالا گفته شد یکی از نرم افزارهای سیتریکس و از نظر کاربردی در ایران مهم ترین آن ها است. از این قسمت مقاله به بعد هر کجا از سیتریکس به تنهایی نام برده شد، منظور نرم افزار Citrix XenApp می باشد. سیتریکس از واژه Xen برای مجازی سازی استفاده می کند. بنابراین Citrix XenApp یعنی راهکار مجازی سازی برنامه های کاربردی مانند نرم افزارهای مالی، حسابداری یا حتی نرم افزار Word.
نرم افزار XenApp شرکت سیتریکس می تواند برنامه ها را در دو مد گوناگون در اختیار کاربران قرار دهد:
مد آنلاین: مانند کارشناس نرم افزار مالی یک شرکت تولیدی که در محل کارخانه قرار دارد ولی سرور حسابداری در دفتر مرکزی است. او باید از راه دور به نرم افزار حسابداری به صورت آنلاین دسترسی داشته باشد. نرم افزار سیتریکس این کار را به کمک مجازی سازی برنامه که اصطلاح درست تر آن Presentation Virtualization است انجام می دهد.
مد آفلاین: فرض کنید یک شرکت پیمانکاری بزرگ 1000 نفر پرسنل دارد که نیاز دارند از نرم افزارهای Microsoft Office استفاده کنند. در صورتی که Micorosoft Office روی هر کدام از این 1000 رایانه نصب شود نگهداری و پشتیبانی آن کار طاقت فرسایی خواهد بود. سیتریکس با محصول XenApp خود این مشکل را به این شکل حل می کند که هر یک از نرم افزارها مثلا Excell را به صورت یک بسته اجرایی در اختیار کاربران قرار می دهد. به این شکل این نرم افزارها هیچ گاه خراب نمی شوند و به کمک سیتریکس دیگر به پشتیبانی نیاز ندارند. حتی اگر یک مدیر بخواهد از Excell لپ تاپ خود در منزل استفاده کند نیازی به ارتباط با سرور ندارد و دلیل نام گذاری مد آفلاین هم توسط سیتریکس همین است .