هدر وب سایت چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

به عنوان یکی از عناصر بصری اصلی هدر وب سایت، یک قطعه ارزشمند از املاک دیجیتال است. بسته به ماهیت کسب و کار شما، یک هدر وب سایت می تواند عملکردهای مختلفی داشته باشد. با این حال، به عنوان ابزاری برای نام تجاری و در برخی موارد ناوبری، هدر وب سایت شما آهنگ را برای هر صفحه ای که در آن ظاهر می شود تنظیم می کند.

هدرهای وب سایت به راحتی قابل نادیده گرفتن هستند در حالی که در واقع بسیار مهم هستند. پس از همه، این یکی از اولین چیزهایی است که بازدیدکنندگان هنگام دسترسی به وب سایت شما خواهند دید. با هدرها در طراحی وب سایت آشنا شده اید و می خواهید در مورد آنها بیشتر بدانید؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد هدر وب سایت بدانید و چرا باید از آن استفاده کنید.

هدر چیست؟

هدر یک تصویر بصری یا عنصر تایپوگرافی است که در بالای صفحه اصلی شما و در حالت ایده آل هر صفحه دیگر وب سایت شما قرار دارد. هدر وب سایت شما را فوراً قابل تشخیص می کند، به خصوص اگر از لوگو و رنگ های برند شما استفاده کند. بسیاری از هدرها نیز قابل کلیک هستند و کاربران را به صفحه اصلی شما باز می گرداند تا به عنوان یک ابزار ناوبری مرکزی عمل کنند.

هدرها را می توان بر روی یک CTA، نام تجاری، محتوا، ویدیو یا یک محصول متمرکز کرد. برای مثال، در سربرگ وب‌سایت متمرکز بر محصول، نام یا لوگوی وب‌سایت ممکن است کاملاً بی‌اهمیت باشد و اطلاعات اصلی درباره محصول (مانند «فقط امروز 30٪ تخفیف!») تمرکز اصلی را به خود اختصاص دهد. از آنجایی که هدرها می توانند برای تبلیغ هر پیام یا تبلیغات استفاده شوند، بسیار متنوع هستند.

از نظر طراحی، هدرها معمولاً به عنوان یک نوع خاص مانند هدر چسبنده یا ثابت نمایش داده می شوند. در حالی که شما می توانید هر یک از این استراتژی ها را اتخاذ کنید، ضروری است که مطمئن شوید که با سبک وب سایت شما مطابقت دارد و مانع از اینکه کاربران نتوانند بقیه وب سایت شما را به درستی بخوانند، نیست.

چرا برای صفحه وب خود به سربرگ نیاز دارم؟

شما هرگز شانس دومی برای ایجاد یک برداشت اولیه ندارید، به همین دلیل است که هدر وب سایت شما بسیار مهم است. هدر به شناسایی یک وب سایت کمک می کند و اطلاعاتی در مورد برند ارائه می دهد. همچنین فرصتی برای تقویت اخلاق شرکت یا دریافت پیام مهم خاص است.

هدر یک وب سایت را تقریباً شبیه جلوی یک مغازه در خیابان بزرگ در نظر بگیرید. وقتی بیرون ایستاده اید، نام شرکت و ویترین فروشگاه را می بینید که ممکن است اطلاعاتی در مورد آنچه در داخل است نمایش دهد. هدر وب سایت شما فقط در یک مفهوم دیجیتالی به همین شکل عمل می کند. این بسیار مقدمه ای است که آنچه را که می توانید ارائه دهید را خلاصه می کند.

یک هدر باید شامل کدام اطلاعات باشد؟

اول و مهمتر از همه، هدر شما باید حاوی نام شرکت یا وب سایتی باشد که افراد در آن وارد شده اند. این را می توان با استفاده از لوگوی خود یا ترکیبی از لوگو و یک تسمه به دست آورد. اگر لوگوی شما بسیار حجیم است، به جای آن سعی کنید تایپوگرافی ساده را آزمایش کنید. یا نمادی که نشان دهنده برند شما باشد نه کل لوگو.

یک هدر باید به وضوح نمایش داده شود و رنگ های برند کسب و کار شما را مشخص کند تا بازدیدکنندگان بدانند که در وب سایت مناسبی هستند. بسته به قالب سرصفحه شما، ممکن است اطلاعات کلیدی دیگری در مورد کسب و کار شما درج شود. به عنوان مثال یک شماره تلفن یا پیوندهایی به صفحات رسانه های اجتماعی شما.

البته به یاد داشته باشید که سرصفحه شما همچنان باید ساده و خوانا باشد. همچنین فرصتی برای اضافه کردن اطلاعات اضافی به فوتر شما وجود دارد. انجام این کار می تواند به جلوگیری از به هم ریختگی هدر شما کمک کند.

تفاوت هدر، <header> و <head> چیست؟

ممکن است همه آنها یکسان به نظر برسند، اما تفاوت های کلیدی بین هدر، <header> و <head> وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید. بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم.

سرتیتر یا (head)

هدر اصطلاحی است که به نوار یا نماد اصلی که در بالای وب سایت شما قرار دارد داده می شود. هدف آن معرفی برند شما و ارسال پیام است. هدرها معمولاً در تک تک صفحات وب سایت شما ظاهر می شوند، اگرچه در صورت لزوم می توانند از نظر قرارگیری متفاوت باشند.

هدر یا <header>

یک عنصر <header> قبل از محتوای مقدماتی یا مجموعه ای از پیوندهای ناوبری قرار می گیرد. می توان آن را چندین بار در یک وب سایت استفاده کرد، اگرچه هرگز در یک عنصر <footer> یا <address> یافت نمی شود.

هر کسی که صاحب یک وب‌سایت یا وبلاگ باشد، با <header> آشنایی دارد، زیرا معمولاً در بالای کد HTML شما ظاهر می‌شود. همچنین، اگر از شما خواسته شود که در کد قرار دهید (مانند Google Adsense)، مشخص می‌کند که آن را بعد از عنصر «<header>» قرار دهید.