چرا استفاده از برنامه ها از راه دور؟

امروزه استفاده از برنامه ها از راه دور به یک نیاز تبدیل شده است. برای دقیق تر دو نمونه زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:
1-یک شرکت تولید کننده غذای دام و طیور در قم، در تهران یک دفتر مرکزی دارد. سرور نرم افزار جامع مالی، حسابداری و فروش در محل کارخانه یعنی قم است. از آن جایی که کارشناسان حسابداری در محل کارخانه به امور حسابداری رسیدگی می کنند می توانند پس از نصب و راه اندازی کلاینت برنامه مالی مستقیما از سرور استفاده کنند.
کارشناسان دفتر مرکزی در تهران نیاز به استفاده از نرم افزار فروش دارند و به دلیل این که از نرم افزار جامع استفاده می کنند سرور آن در قم قرار دارد.
پرسش اول این که چرا از یک نرم افزار جامع استفاده کنیم که سرور آن در جای دیگر قرار دارد؟ بدیهی است چون که از یک نرم افزار جامع مالی، حسابداری و فروش استفاده می شود هر صورتحساب مربوط به واحد فروش، توسط کارشناسان مالی قابل پیگیری است به عبارت دیگر در قبال هر صورتحساب، یک رکورد در نرم افرار حسابداری نیز ثبت خواهد شد و استفاده از دو سیستم یکی برای فروش و یکی برای حسابداری به دلیل افزایش بار کاری، هزینه و امکان خطاهای انسانی کار چندان معقولی به نظر نمی رسد.
پرسش دوم این است که آیا امکان دارد از یک سرور برای کارشناسان دفتر مرکزی در تهران استفاده کنیم که این سرور با سرور موجود در قم داده های خود را تبادل کنند؟ پاسخ بلی است و به این روش استفاده از برنامه ها از راه دور  Replication گفته می شود. اما به دلایل بسیار مشخص و تجربه شده راهکار مناسبی نیست و عملا کنار گذاشته شده است. برای توضیحات بیشتر در مورد رپلیکیشن می توانید به مقالات آموزشی دیگر مهندسی شبکه وانیا مراجعه فرمایید.
پس چگونه به نیاز کارشناسان دفتر مرکزی در تهران برای استفاده از سامانه فروش پاسخ بگوییم؟ پاسخ این است که آن ها باید نرم افزار فروش را از راه دور استفاده کنند یا به عبارت دیگر به یک نرم افزار مناسب برای دورکاری نیاز دارند.


2- انباردار تهران یک شرکت بازرگانی، نیاز دارد که اطلاعات ورود، تحویل کالا، موجودی و خروج کالا از انبار و … را در سرور برنامه در کارخانه اصفهان وارد کند. این نیز مصداق یک کاربر دورکار است که باید از راه دور از یک نرم افزار استفاده کند.
بهترین ابزار استفاده راه دور از برنامه ها چیست؟

استفاده از برنامه ها از راه دور ممکن است به روش های گوناگونی انجام شود:

1- یک راه این است که یک ارتباط VPN بین دو نقطه ای که کاربر نرم افزار و سرور برنامه در آن قرار دارند، ایجاد کنیم. پس از آن باید نسخه کلاینت برنامه روی رایانه کاربران راه دور نصب و پیکربندی شود. استفاده از این روش ممکن است کندی شدید به همراه داشته باشد. هم چنین به دلیل این که باید کلاینت نرم افزارهای سرور روی رایانه کاربران نصب شود بار پشتیبانی زیادی به همراه خواهد داشت.

2- روش دیگر این است که از رپلیکیشن (Replication) استفاده کنیم. منظور این است برای هر کدام از شعب یک شرکت یا سازمان یک سرور برنامه نصب و راه اندازی کنیم و کاربران هر شعبه از سرور برنامه در شعبه خود استفاده کنند. در نهایت این که همه سرور های شعب با یک سرور مرکزی، اطلاعات خود را Sync کنند. گرچه روش حتی روی کاغذ نیز ممکن است به سختی نظر یک مدیر را جلب کند. اولین نکته این است که برای هر یک از شعب یک سازمان باید سخت افزار سرور، لایسنس برنامه خرید. نصب و راه اندازی و نگهداری و پشتیبانی سرورها نیز خود هزینه زیادی را ممکن است به سازمان تحمیل کند. مشکلات فنی در یکسان سازی اطلاعات سرورها و پیدا کردن خطاهای احتمالی در دیتابیس ها، کارشناس پشتیبانی را دچار سختی می کند. در ضمن بدتر از همه این که کاربران نمی توانند به صورت آنلاین از سرور اصلی استفاده کنند. در واقع آن ها در فاصله بین دو رپلیکیشن در حال استفاده آفلاین می باشند.

3-یک روش دیگر نیز وجود دارد. به مثال شماره 1 توجه فرمایید. اگر امکان داشت که کارشناسان فروش دفتر تهران تصویر نرم افزار را که روی یک سرور در قم در حال اجرا است ببینند و در عین حال با آن تعامل داشتند (منظور از تعامل امکان کلیک، ثبت دیتا، باز و بسته کردن پنجره ها، گرفتن گزارش و پرینت آن ها) و به راحتی از آن استفاده می کردند تا حد زیادی همه مشکلات حل می شود. نتیجه پیاده سازی این ایده Presentatin Virtualization است که گاهی به آن مجازی سازی نرم افزار نیز می گویند.
روش های یک و دو مشکلات زیادی دارند و استفاده از آن ها ممکن است یک سازمان را با مشکلات جدی مواجه کند. اما روش سوم مزایای زیادی دارد و راهکار پیشنهادی استفاده از آن است.

برای مجازی سازی برنامه ها کدام محصول مناسب تر است؟

برای استفاده راه دور از نرم افزارها به کمک مجازی سازی برنامه محصولات متفاوتی وجود دارد. اگر به دنبال یک راه حل جامع، پایدار و سودمند و امتحان شده می گردید سیتریکس (Citrix XenApp) پاسخ شما خواهد بود.

به کمک سیتریکس می توانید نرم افزارهای سازمان خود را از راه دور و در هر جایی (نه فقط در داخل شعب) به صورت آنلاین و بدون مشکل (پرینت) استفاده کنید. کاربران، روی رایانه خود نیاز به نصب و پیکربندی کلاینت نرم افزار کاربردی را ندارند. به کمک سیتریکس نرم افزارهای سازمان شما روی گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ با سیتسم عامل های گوناگون اجرا شده و قابل استفاده خواهد بود. پس از نصب و راه اندازی سیتریکس و استفاده از آن در شرکت یا سازمان خود، کیفیت و سرعت استفاده از برنامه ها را از راه دور تجربه خواهید کرد و از تجربه دورکاری لذت خواهید برد.