در این بخش از مقاله سایت سعی داریم درباره تفاوت سیتریکس نسخه 4 و 6 صحبت کنیم با ما همراه باشید:

محصول Citrix MetaFrame Presentation Server در ایران با نام سیتریکس نسخه 4 یا سیتریکس قفل شکسته شناخته می شود. سیتریکس نسخه 4 یا به اختصار سیتریکس 4 بر روی ویندوز 2003 نصب می شود. سیتریکس 4 دیگر توسط شرکت سیتریکس (Citrix) به فروش نمی رسد و پشتیبانی نمی شود.

مقالات مربوط به نسخه 4 سیتریکس نیز دیگر در سایت شرکت سیتریکس وجود ندارد. دلیل این موضوع هم ارایه نسخه های بالاتر این محصول است که به آن هاXenApp گفته می شود. محصولاتXenApp این قابلیت را دارند که بر روی ویندوز 2008 نصب و پیکربندی شوند. این مسئله مهم ترین تفاوت سیتریکس 4 و 6 و نسخه های بالاتر آن است. هم چنین نسخه 6 سیتریکس (زن اپ 6) توسط شرکت سیتریکس به فروش رسیده و پشتیبانی می شود، مستندات مربوط به آن موجود است و بسته های آپدیت یا به روز رسانی مربوط به نرم افزار سیتریکس برای بهبود کارکرد نرم افزار، رفع نواقص احتمالی و قوی تر شدن امنیت آن، به صورت مداوم در اختیار کاربران قرار می گیرد.


بحث دیگری که درباره تفاوت سیتریکس 4 و 6 و نسخه های بالاتر (به عنوان نمونه Citrix XenApp 6) باید گفت این است که نسخه 4 سیتریکس از دات نت فریم (.Net Framework) ورک 1.1 پشتبیانی می کند، در حالی که نسخه 6 از دات نت فریم ورک 3.5 یا بالاتر پشتیبانی می کند.
هم چنین کارکرد پرینتر در محصولات Citrix XenApp به مراتب بهبود یافته است. هم چنین این دو نسخه تفاوت ها یی در امنیت، سرعت، کارایی و پایداری هنگام اجرای برنامه برروی سیستم عامل های مختلف دارند. در بقیه موارد کارکرد این دو محصول شرکت سیتریکس (Citrix) شباهت زیادی به یکدیگر دارد.

بنابراین به کاربرانی که از نسخه 4 سیتریکس استفاده می کنند و در حال حاضر با مشکلات زیادی روبرو هستند که مشکلات مربوط به پرینتر می تواند یکی از آن ها باشد، پیشنهاد می شود نسبت به ارتقای نسخه سیتریکس خود اقدام کنند. همچنین عدم کارکرد صحیح و پایدار برروی موبایل و تبلت یکی دیگر از نقاط ضعف نسخه 4 می باشد زیرا پلاگین های جدید را پشتیبانی نمی کند. هر چند نصب و راه اندازی و پیکربندی درست نرم افزار نسخه 4 سیتریکس می تواند تا حدود زیادی از بروز مشکلات جلوگیری کند و در عین حال نسخه 6 نرم افزار Citrix XenApp نیز اگر به درستی نصب و راه اندازی و پیکربندی نشود می تواند کارکردی بدتر از نسخه 4 آن داشته باشد.


نویسنده به خوانندگان گرامی پیشنهاد می کند که پرداخت هزینه بیشتر برای استقرار نرم افزار سیتریکس نسخه XenApp به جای سیتریکس 4 با توجه به اختلاف نسبتا کمی که بهای این دو نسخه دارند، برای استفاده کنندگان کاملا مقرون به صرفه می باشد و آن ها را از اتلاف وقت و درگیری با مسایلی که به راحتی می توان از آن ها اجتناب کرد می رهاند.
به هر حال در هر صورت پیشنهاد می شود که استقرار سیتریکس توسط کارشناسان با تجربه و متخصص این کار صورت گیرد تا در زمان استفاده کاربران درگیر مشکلات گوناگون نظیر پرینتر، فونت، قطعی های مکرر، مشکلات مربوط به استفاده از بسترهای ارتباطی اینترنت و اینترانت نگردند.
هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایت www.VaniaCo.com می تواند منجر به پیگرد قانونی گردد.