در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت Presentation Virtualization و Application Virtualization در شبکه صحبت کنیم با ما همراه باشید.

به در دسترس قراردادن برنامه ها از راه دور توسط سیتریکس (Citrix) پابلیش (Publish) برنامه می گویند. پابلیش کردن برنامه ها در Citrix XenApp به دو حالت ممکن است:

تفاوت Presentation Virtualization و Application Virtualization

1-مد آنلاین (Online) :
در این حالت برنامه مورد نظر بر روی سرور سیتریکس اجرا شده و کاربر تصویر برنامه را روی رایانه خودش مشاهده می کند که به آن مجازی سازی Presentation یا Presentation Virtualization  می گویند. در این حالت تنها حرکت های موس و کلیدهای فشرده شده روی کیبرد توسط کاربر به سرور منتقل می شود. سرور هم آپدیت تصاویر، اطلاعات پرینت، صدا و هر آن چه را که لازم است به رایانه کاربر ارسال می کند.
برای استفاده از سیتریکس در مد آنلاین باید از پلاگین های آنلاین (Online Plugin) استفاده کرد.

2- مد آفلاین (Offline):
در این حالت برنامه های کاربردی مورد نظر را روی یک سیستم عامل تمیز و تازه نصب شده به کمک نرم افزار XenApp Streaming Profiler به صورت یک بسته مجزا درآورده و هنگام پابلیش نرم افزار مورد نظر به جای گزینه Accessed from a server گزینه Streamed to client را انتخاب کرده و آدرس بسته ایجاد شده را معرفی می کنیم.


بر خلاف مد آنلاین، در مد آفلاین اجرای برنامه ها روی رایانه کاربران انجام می شود و از منابع پردازشی رایانه آن ها (مانند RAM و CPU) استفاده می شود. هم چنین بر خلاف مد آنلاین با قطع شدن ارتباط کاربر با سرور، برنامه از کار نخواهد افتاد. برای استفاده از برنامه ها در مد آفلاین، از پلاگین های آفلاین سیتریکس (Citrix Offline Plugin) استفاده می کنیم. به این روش استفاده از سیتریکس، مجازی سازی برنامه (Application Virtualization) گفته می شود.
در گفتمان عامیانه Application Virtualization به جای Presentation Virtualization استفاده می شود.
دانلود نسخه PDF مجازی سازی برنامه و مجازی سازی پرزنتیشن
هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایت www.VaniaCo.com می تواند منجر به پیگرد قانونی گردد.