تفاوت تین کلاینت و زیروکلاینت:

مهمترین تفاوت تین کلاینت و زیروکلاینت ها در این است که تین کلاینت ها دارای سیستم عاملی می باشند که برروی دستگاه قرار گرفته در حالی که زیرو کلاینت ها فاقد سیستم عامل می باشند و کاربران جهت استفاده با استفاده از پروتکل مربوطه به سرور اصلی وصل می شوند.

مزایا و محدودیت های استفاده از زیروکلاینت:

اغلب افراد با تین کلاینت که در مجازی سازی دسکتاپ کاربرد دارد آشنا هستند از زیروکلاینت (Zero Client )نیز در سناریو های مجازی سازی دسکتاپ استفاده می شود.
یکی دیگر از تفاوت تین کلاینت و زیروکلاینت این است که زیروکلاینت ها بر خلاف تین کلاینت ها هیچ نوع رم، Cpu، حافظه و قطعه متحرکی ندارند همچنین هیچ نوع سیستم عاملی هم ندارند. در واقع زیرو کلاینت ها دارای یک تراشه می باشند که بر روی آن Firmware قراردارد.
در واقع زیروکلاینت ها به عنوان واحدهای تغییر مسیر ورودی / خروجی عمل می کنند .
زیرو کلاینت ها ورودی کاربران را از کیبورد و موس و … به سرور منتقل می کنند و خروجی به صورت تصویر(پیکسل) برروی مانیتور نمایش داده می شود.کلیه پردازش ها سمت سرور انجام می شود.زیروکلاینت ها کاملا به زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ بستگی دارد و مستقل نمی توانند کار کنند.

مزایای تین کلاینت و زیروکلاینت:

هزینه زیروکلاینت ها نسبت به تین کلاینت ها و کامپیوترها کمتر است.
پیکربندی، اسقرار و مدیریت آن آسان است.
سرعت بوت شدن آن در حد چند ثانیه می باشد.
هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار پایین است و به ندرت نیاز به آپگریت Firmware دارد.
به طور نسبی فضای خیلی کمی اشغال می کند و حتی پشت مانیتور هم قابل نصب شدن است.
مصرف تنها کسری از برق و انرژی در مقایسه با تین کلاینت ها
اجزای آن غیر قابل جابجا شدن هست
داده ها یرروی زیرو کلاینت ذخیره نمی شوند تصاویر دریافت شده توسط زیروکلاینت رمزگزاری شده است از این لحاظ امنیت بسیار قوی می باشد.علاوه بر این جهت جلوگیری از سرقت داده ها می توان USB را غیر فعال کرد.
دسکتاپ در همان موقعیتی که کاربر صفحه را ترک کرده بالا می آید.