Citrix Session Recording چیست؟

امروزه با توجه به گسترش زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان ها و شرکت ها و گسترش بی سابقه زیرساخت های سامانه های دورکاری، یکی از مهم ترین دغدغه مدیران بحث امنیت اطلاعات می باشد و بدین منظور با اعمال سیاست های سختگیرانه امنیتی سعی بر آن دارند که از اطلاعات سازمان به بهترین شکل ممکن حفاظت نمایند زیرا که نظارت بر کارکرد کارمندان دورکار توسط مدیران، کاری بسیار سخت و پیچیده و در بیشتر مواقع ناممکن می باشد.قابلیت Citrix Session Recording به مدیران این اجازه را می هد که تمامی فعالیت های کاربران را به صورت خودکار در قالب فیلم ذخیره (Record) کنند و یا حتی به صورت برخط (Online) فعالیت آن ها را مانیتور و مشاهده نمایند.

با نصب سامانه Citrix Session Recording تمامی فعالیت های نرم افزار ها در XenApp و دسکتاپ ها در XenDesktop قابلیت ذخیره شدن پیدا می کنند. برای مثال مدیر مالی می تواند فعالیت روز های گذشته کارکنان خود را به صورت فیلم مشاهده کند. به این صورت مدیر می تواند از بسیاری از تخلفات و اشتباهات کارمندان آگاه شده و جهت رفع آن ها سیاست های جدیدی اعمال کند.

مهم ترین ویژگی سشن رکورد سیتریکس

علاوه بر کاربرد سامانه Citrix Session Recording برای کنترل و مشاهده فعالیت کارمندان می توان از آن برای اهداف troubleshooting و پیدا کردن مشکلات ارتباطی بین کاربر و سرور یا کنترل کیفیت ارتباط و مسائل این چنینی استفاده کرد. برای مثال کاربر به واحد فناوری اطلاعات کندی ارتباط را گزارش می دهد. در اینجا واحد فناوری اطلاعات با بررسی اطلاعات سشن های رکورد شده می تواند علل کندی ارتباط را پیدا کرده و جهت رفع آن تلاش نماید. Session Recording علاوه بر فیلم فعالیت کاربران، اطلاعات و log هایی را نیز (مانند زمان باز شدن نرم افزار ها، زمان وصل شدن دستگاه های ذخیره ساز مثل فلش و …) ذخیره می کند که به واحد فناوری اطلاعات کمک بسیار بزرگی جهت پیدا کردن مشکلات کمک می کند.

از ویژگی های قابل توجه این سامانه می توان به انعطاف پذیر بودن آن اشاره کرد. برای مثال می توان مشخص نمود که به کاربر در ابتدای کار پیامی مبنی بر مانتیور و ذخیره شدن فعالیت هایش نمایش داده شود. به این صورت کاربر با احتیاط بیشتری فعالیت خود را انجام می دهد و یا در صورتی که نمی خواهیم کاربر متوجه ذخیره شدن فعالیت هایش شود قابلیت نمایش پیام را برای او غیر فعال می کنیم. این قابلیت اثر بازدارنگی بسیار بالایی دارد به طوری که طی تحقیقات به عمل آمده فقط با نمایش این پیام، کارمندان حدود 25 درصد کارایی بهتری دارند زیرا به بهترین شکل ممکن تلاش می کنند که کار خود را انجام دهند.

 

Citrix Session Recording به عنوان یکی از ابزار های کنترلی و نظارتی کمک شایانی به سازمان های کوچک و بزرگ در جهت حفظ اطلاعات و افزایش بهروری می کند. با استقرار این سامانه کارمندان و کارکنان دورکار یا تمامی افرادی که از سامانه XenApp و XenDesktop استفاده می کنند تحت نظر می باشند که همین امر باعث افزایش چشمگیر کارایی کارمندان می شود علاوه بر آن احتمال خطا یا در صورت بروز خطا و اشتباه در کارمندان، پیدا کردن و رد گیری آن را به مراتب آسان می کند.

برای بهره گیری از فناوری Citrix Session Recording یا مشاوره در زمینه سیتریکس با کارشناسان فنی ما در شرکت مهندسی شبکه وانیا در اتباط باشید.