برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس راه حل های مجازی سازی هستند که امکان کنترل فناوری ماشین های مجازی ، برنامه ها، مجوز ها و امنیت را برای شما فراهم می کند همچنین در هر نقطه ای که باشید از طریق هر دیوایسی دسترسی شما را به سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی فراهم می کند.

قابلیت های برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس Citrix Virtual Apps and Desktops:

 • کاربران نهایی بدون محدودیت سیستم عامل توسط هر دستگاهی از جمله کامپیوتر، لب تاپ، تبلت و موبایل با هر بستر ارتباط شبکه ای که دارند میتوانند برنامه های خود را اجرا کنند.
 • مدیران قادر به مدیریت شبکه و کنترل دسترسی دستگاه های انتخابی و یا همه دستگاه ها می باشند.
 • مدیران قادر به مدیریت یک شبکه کامل از یک مرکز داده می باشند.

Citrix Virtual Apps and Desktos از معماری واحدی به نام flex cast management architecture (FMA)  استفاده     می کنند .

از ویژگی های کلیدی FMA این است که توانایی اجرای چندین نسخه از Citrix Virtual Apps and Desktops  از یک سایت واحد و یکپارچه را دارند.

اجزای کلیدی برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس:

اگر در مبحث Citrix Virtual Apps and Desktops تازه کار هستید، این مقاله برای شما بسیار مفید است.

این تصویر اجزای کلیدی که در یک استقرار معمولی در زیرساخت سیتریکس وجود دارد نشان می دهد که اصطلاحا به آن سایت  می گویند.

citrix desktops and apps

Delivery Controller:

Delivery Controller  مولفه مدیریت مرکزی یک سایت سیتریکس است، هر کدام از برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس یک یا چند Delivery Controller دارد، که بر روی حداقل یک سرور در دیتاسنتر راه اندازی و نصب می شود.برای بالابردن امنیت و پایداری سطح دسترسی سایت، Delivery Controller را بر روی بیش از یک سرور نصب می کنند.

اگر بستر شبکه شما شامل یک hypervisor یا سرویس دیگری باشد، سرویس های کنترلر با آن ارتباط برقرار می کنند که مزایای آن به شرح زیر می باشد:

 • برنامه ها و دسکتاپ ها را توزیع می کند
 • تایید اعتبار و مدیریت دسترسی کاربر
 • اتصالات واسط بین کاربران و دسکتاپ و برنامه های آن ها
 • بهینه کردن ارتباطات کاربر
 • Load Balance بین ارتباطات

Broker Service در برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس ردیابی می کند که چه کاربرانی وارد سیستم شده اند و در کجا منابع جلسه را در اختیار کاربران قرار می دهند و اگر کاربران نیاز به اتصال مجدد به برنامه های موجود دارند آن را فراهم می کنند به این صورت که سرویس واسط  PowerShell را اجرا می کند و با Broker Service که بر روی VDA نصب شده است از طریق پورت 80 TCP ارتباط برقرار می کند.

گزینه استفاده از پورت TCP443 در اینجا وجود ندارد.

سرویس مانیتور داده های تاریخچه ای را جمع آوری می کند و آن ها را در دیتابیس مانیتورینگ ذخیره می کند . این سرویس از پورت های 80 و 443 استفاده می کند

کنترلر وضعیت دسکتاپ را کنترل می کند و بر اساس درخواست کاربران مبتنی بر سیاست های مجموعه در اختیار آن ها قرار می دهد و یا از آنها سلب می کند.

در برخی از نسخه ها، controller به شما این امکان را می دهد که Profile Manager را جهت مدیریت تنظیمات شخصی سازی کاربران در محیط های مجازی ویندوز و یا فیزیکی نصب کنید.

Database

برای هر کدام از برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس حداقل یک پایگاه داده Microsoft SQL Server به منظور ذخیره سازی اطلاعات پیکیربندی Session ها مورد نیاز است.

این پایگاه داده داده های جمع آوری شده و مدیریت شده توسط سرویس های سازنده controller را ذخیره می کند.

پایگاه داده را در مرکز داده خود نصب کنید و اطمینان حاصل کنید که یک اتصال مداوم با کنترلر دارد.

هرسایت سیتریکس علاوه برپایگاه داده اصلی از دو پایگاه داده دیگر به نام های Logging Database جهت ذخیره سازی لاگ ها و Monitoring Database جهت سرویس مانیتورینگ نیز استفاده می کند .

این پایگاه های داده به طور پیش فرض در همان مکان به عنوان پایگاه داده سایت citrix نصب شده اند اما شما می توانید آن را تغییر دهید.

Virtual Delivery agent (VDA)  :

عامل تحویل مجازی (VDA)

VDA بر روی هر ماشین فیزیکی یا مجازی در سایت سیتریکس شما که قرار است در دسترس کاربران قرار بگیرد نصب می شود تا ماشین ها برنامه ها یا دسک تاپ ها را تحویل کاربران می دهند.نرم افزار VDA دستگاه را قادر می سازد تا در کنترلر سایت ثبت نام کند ، که به نوبه خود اجازه می دهد تا دستگاه و منابعی که میزبان آن است در دسترس کاربران قرار گیرد. VDA ارتباط بین سرور و دستگاه کاربر را برقرار و مدیریت می کند. VDA همچنین تأیید می کند که لایسنس کاربر یا session اورا بررسی میکند و از سیاست هایی که توسط مدیران شبکه پیکربندی شده برروی ماشین اعمال می کند.

VDA از طریق Broker Agent  اطلاعات مربوط به session  کاربران را به Broker Service در کنترلرها ابلاغ می کند. Broker Agent چندین پلاگین را میزبانی می کند و داده های لحظه ای را جمع آوری می کند و درنهایت از طریق پورت 80 TCP با Controller ارتباط برقرار می کند.

کلمه “VDA” اغلب برای اشاره به  Agentو ماشین نصب‌شده روی آن استفاده می‌شود

VDAها برای سیستم عامل های تک کاربره و چند کاربره در دسترس هستند. آنها برای سیستم‌عامل‌های چندکاربره به کاربران متعددی اجازه می‌دهند تا در یک زمان به سرور متصل شوند. VDA برای سیستم‌های عامل ویندوز تک، تنها به یک کاربر اجازه می‌دهد تا در در یک زمان به کامپیوتر رومیزی ( دسکتاپ) متصل شود.ویندوز سرور یک سیستم عامل چند کاربره و ویندوز 10 یک سیستم عامل تک کاربره می باشد. VDA لینوکس نیز در دسترس می باشد.

Citrix StoreFront

StoreFrontبه کاربران امکان احراز هویت می دهد و دسک تاپ و برنامه هایی را که کاربران به آنها دسترسی دارند ، مدیریت می کند، یعنی می تواند میزبان برنامه های سازمانی شما باشد که به کاربران امکان دسترسی self-service به برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس که در دسترس آنها قرار می دهید را می دهد. در واقع درگاهی برای کاربران می باشد تا به دسکتاپ و نرم افزارهای کاربردی و سیستم عامل ها دسترسی پیدا کنند. همچنین این برنامه اشتراک برنامه های کاربردی کاربران ، نام شورتکات ها و سایر داده ها را ردیابی می کند وبه شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که کاربران از یک تجربه سازگار در چندین دستگاه برخوردار هستند.

citrix workspace App

با نصب اپلیکشن  Citrix Workspace برروی ایستگاه های پایانی، یعنی سیستم کاربران میتوان دسترسی سریع، امن و Self Service را جهت دسترسی به اطلاعات و برنامه ها و دسکتاپ برای کاربران فراهم نمود .

برنامه Citrix Workspace دسترسی درخواستی به ویندوز ، وب و نرم افزار به عنوان برنامه های سرویس (SaaS) را فراهم می کند.

برای دستگاه‌هایی که نمی‌توانند Citrix Workspace App مخصوص دستگاه را نصب کنند، Workspace App Citrix برای 5HTML یک اتصال از طریق یک مرورگر وب سازگار با 5HTML فراهم می‌کند.

Citrix Studio

Studio citrix کنسول مدیریتی است که شما در آن پیکربندی و مدیریت برنامه ها و دسکتاپ های مجازی سیتریکس خود را انجام می دهید.

Studio نیاز به کنسول مدیریت جداگانه برای مدیریت تحویل برنامه ها و دسک تاپ ها را از بین می برد.همچنین ویزاردهایی را برای راهنمایی شما در راه اندازی محیط ، ایجاد بار کاری برای میزبانی برنامه ها و دسک تاپ ها و اختصاص برنامه ها و دسک تاپ ها به کاربران ارائه می دهد.

همچنین می توانید برای اختصاص لایسنس به سایت سیتریکس خود از Studio استفاده کنید.استودیو اطلاعاتی را که از طریق Broker Service در Controller نمایش داده می شود ، از طریق پورت 80 TCP منتقل می کند. در اینجا یک مرور کلی ازاستودیو است.

بررسی اجمالی سیتریکس استودیو 

Citrix Director

 • Director ابزاری مبتنی بر وب است که به کارشناسان شبکه  در جهت نظارت بر محیط کاربران ، عیب یابی و حل مشکلات و امور مربوط به پشتیبانی کاربران کمک می کند.
 • با پیاده سازی یک Director چندین سایت سیتریکس را می توان نظارت کرد.
 • مواردی که از طریق Director می توان نظارت کرد:
 • داده های Session های همزمان از Broker Service در کنترلر.داده هایی که  Broker Service از Broker     Agentدر VDA دریافت می کند.
 • داده های سایت از طریق سرویس مانیتور در کنترل کننده.
 • Director با استفاده از عملکرد ICA و داده های ابتکاری گرفته شده توسط دستگاه Citrix Gateway برای ایجاد تجزیه و تحلیل از داده ها و سپس ارائه آنها به مدیران استفاده می کند.
 • همچنین می توانید Session کاربران را از طریق Director با استفاده از Windows Remote Assistance مشاهده و با آنها ارتباط برقرار کنید.

Citrix License Server

سرور لایسنس مدیریت لایسنس سرور سیتریکس شما را به عهده دارد و از طریق ارتباط با کنترلر لایسنس Session  کاربران و Studio  جهت اختصاص دادن فایل لایسنس را مدیریت می کند .

هر سایت سیتریکس حداقل به یک سرور لایسنس جهت نگهداری و مدیریت لایسنس دارد.

(مقاله به روز رسانی می شود)