وظیفه ی آنتی ویروس چیست ؟

به طور کلی آنتی ویروس چیست ؟ آنتی ویروس که نوشتار آن به زبان انگلیسیAntivirus یا نرم افزار است و به اختصار به آن AV گفته می شود، یک نرم افزار کامپیوتری است که بدافزارها را شناسایی، پاک کرده یا از اجرای آن ها جلوگیری می کند.

بد افزار که به آن malicious software یا به اختصار Malware گفته می شود، یک ب

برنامه است که در اجرای کار عادی رایانه وقفه ایجاد می کند یا اطلاعات حساس را جمع آوری و به بیرون از کامپیوتر ارسال می کند.


ویروس کامپیوتری

ویروس کامپیوتری یک بد افزار است که وقتی روی یک رایانه ایجاد شد خود را تکثیر می کند. منظور از تکثیر این است که نسخه های کپی شده خود را در برنامه ها یا فایل های دیگر قرار می دهد. با این کار فضای هارد رایانه مورد نظر پر شده یا توان پردازنده CPU اشغال می شود. در نتیجه یکی از نشانه های ویروسی شدن یک رایانه، کند شدن آن است. ویروس ها هم چنین کارهای دیگری می توانند انجام دهند، مانند موارد زیر:
1- دسترسی به اطلاعات خصوصی و محرمانه رایانه
2- نمایش پیام های سیاسی یا مضر روی صفحه نمایش
3-ثبت اطلاعات وارد شده توسط کیبرد و دزدیدن پسورد کاربریهای گوناگون مانند حساب بانکی


چگونه ویروس ها به رایانه ما راه می یابند؟
پاسخ بسیار ساده است: با استفاده از خلاء های امنیتی و کمک گرفتن از مهندسی اجتماعی
چه سیستم عامل هایی بیشتر هدف ویروس قرار می گیرند؟
سیستم عامل های ویندوزی از همه بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس های رایانه ای هستند.


2. چه کسانی ویروس ها ی کامپیوتری را می سازند؟
کسانی که ویروس های رایانه ای را می سازند، معمولا متخصصان حرفه ای در زمینه رایانه هستند و یکی از انگیزه های زیر را برای ساخت ویروس دارند:
1-کسب منفعت مالی مثلا از طریق دزدیدن اطلاعات مهم شما
2-نشان دادن ضعف های امنیتی یک نرم افزار
3- خرابکاری به قصد از کار انداختن توان سرویس دهی
4- رساندن پیام های سیاسی
5-سرگرمی

معمولا ویروس ها از استراتژی های پیچیده ای استفاده می کنند تا از دست نرم افزارهای آنتی ویروس فرار کنند.

3. یک نرم افزار آنتی ویروس چقدر به امنیت رایانه ما کمک خواهد کرد؟

هیچ کدام از آنتی ویروس های موجود در بازار نمی توانند ادعا کنند که قادر به یافتن همه ویروس ها و خنثی کردن آسیب های ناشی آ ن ها هستند. با این حال متخصصان تولید کننده نرم افزارهای آنتی ویروس مدام در تلاشند که کارآمدی آنتی ویروس ها را روز به روز بیشتر کنند. این یک چالش همیشگی است و باید پیش از این که ویروس های نوظهور گسترش پیدا کنند، محققین آنتی ویروس یک گام جلوتر باشند.

آپدیت آنتی ویروس چیست و به چه معناست

در این بین ویروس های جدید بیشترین آسیب را به رایانه شما خواهند زد. دلیل آن نیز مشخص است. چرا که رایانه هایی که نرم افزار آنتی ویروس خود را به روز (آپدیت) نمی کنند، توسط ویروس های نوظهور به شدت آسیب پذیر هستند. حتی آنتی ویروس هایی که آپدیت خود را از شرکت ارایه دهنده آن دریافت نمی کنند یا از آپدیت های Fake یا آپدیت سرورهای میانی میگیرند نیز باز بسیار در معرض خطر خواهند بود. چرا که این روش آپدیت در تقریبا تمام موارد کامل نیست و یا دستکاری شده است.