توافق نامه سطح سرویس یا SLA چیست؟

توافق نامه سطح سرویس ترجمه فارسی Service Level Agreement که اختصار به آن SLA هم گفته می شود. این عبارت را ممکن است هنگام خرید سرویس اینترنت ADSL و امضای برگه هایی که شرکت ارایه دهنده اینترنت (ISP) به شما ارایه داده است، دیده باشید. در واقع در آن لحظه شما در حال امضای یک قرارداد با Service Provider خود (برای نمونه پارس آنلاین یا شاتل یا خود اداره مخابرات) هستید و در متن این قرارداد شرایط سرویس ارایه شده به شما به صورت کمی (با ذکر اعداد) توضیح داده شده است.

قرارداد_پشتیبانی_شبکه_SLA
تعریف توافق نامه سطح سرویس (SLA)

توافق نامه سطح سرویس (SLA) یک قرارداد بین ارایه دهنده سرویس (Service Provider) و مشتریان داخلی یا خارجی اش است و در متن این قرارداد خدماتی را که قرار است ارایه شود به صورت مستند و با ذکر جزییات می نویسند.
توافق نامه سطح سرویس یا SLA به چه دردی می خورد؟
یکی از خوبی های توافق نامه سطح سرویس این است که وقتی برای دریافت خدمات (مثلا خدمات IT) با یک شرکت قرارداد می بندید، مطمئن می شوید که سرویسی که به شما ارایه خواهد شد، همان است که می خواستید. به عبارتی دیگر از جزییات کاملا آگاه هستید و این کمک می کند تا قرارداد بین شما و سرویس دهنده رضایت بیشتر طرفین را فراهم کند.
دومین نکته این است که اگر شما به عنوان یک صاحب کسب و کار یا شخص تصمیم گیرنده با مشاهده SLA های گوناگون از سرویس دهنده های مختلف می توانید با در نظر گرفتن بودجه و نیازهای خود به سادگی مقایسه و مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

اولین موارد استفاده از SLA

توافق نامه های سطح سرویس در ابتدا توسط شرکت های ارایه دهنده خدمات شبکه، سپس شرکت های ارایه دهنده سرویس های مخابراتی و بعد از آن شرکت های ارایه دهنده سرویس های رایانش ابری استفاده شد.
در یک قرارداد توافق نامه سطح سرویس چه چیزهایی دیده می شود؟
همان طور که پیش تر اشاره کردیم، در توافق نامه سطح سرویس شرایط فنی و کمی ارایه خدمات مطرح می شود. بنابراین یک SLA شامل اصطلاحات فنی، سنجه ها یا معیارهای تعیین کننده کیفیت ارایه خدمات و اعداد مربوط به این پارامترها است. اما عموما این اصطلاحات تعاریف ساده ای دارند. برای مطالعه بیشتر درباره محتوای توافق نامه سطح سرویس (SLA) لطفا روی لینک کلیک کنید.

نویسنده: حامد بهین
هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایتwww.VaniaCo.comمی تواند منجر به پیگرد قانونی گردد.