1. نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp 7.16

شرکت سیتریکس در ماه نوامبر 2017 یکی از قدرتمندترین و متفاوت ترین نسخه های خود را عرضه کرد.
ویژگی های بارز نرم افزار Citrix XenApp 7.16 افزایش امنیت در انتقال اطلاعات ، انعطاف پذیری مدیریت، بهینه سازی در ارتباط و ایجاد تجربه بهتر برای کاربران می باشد.
همچنین پیشرفت هایی در راستای بهبود نمایش ، پیکربندی گرافیکی HDX HDP با کیفیت بالا و معرفی قابلیت های جدید HTML5 صورت گرفته است.
2. HTML5 چیست؟
آخرین نسخه از HTML است که کاربر در محیطی کاملا امن و به صورت آنلاین بدون نیاز به نصب هیچ برنامه اضافی  و تنها با استفاده از یک مرورگر می تواند برنامه های خود را اجرا کند.

7.16.3

2.1 امکانات جدید HTML5 در نسخه های 7.15 و 7.16
2.1.1 آپلود و دانلود فایل
سیتریکس در آخرین نسخه های خود امکان ارسال و دریافت فایل را از طریق HTML5 اضافه نموده است. همچنین امکان پرینت اسناد و فایل ها نیز از طریق آن فراهم شده است .
2.1.2 Clipboard
به طور معمول کاربر امکان کپی کردن متن را ندارد ولی با اضافه شدن قابلیت clipboard کاربر به راحتی می تواند کار copy و past را انجام دهد.

نرم افزار Citrix XenApp 7.16

2.1.3 به دلیل امنیت بالا در HTML5 کاربران امکان مشاهده درایو های لوکال خود را ندارند .سیتریکس با تعریف پالیسی File Transfer در نسخه LTSR 7.15  و نسخه 7.16 این محدودیت را برطرف نموده است.
در زیر در مورد LTSR به طور کامل توضیح داده خواهد شد.
3. چرا نرم افزار Citrix XenApp 7.16 نسبت به نسخه 7.6 برتری دارد؟
3.1 ارتقا پلتفرم سرور سیتریکس به ویندوز سرور 2016
نرم افزار&Citrix XenApp/XenDesktop 7.16 این امکان را دارد که علاوه بر ویندوز 2012 برروی ویندوز سرور 2016 نصب و راه اندازی گردد.که همین امر باعث کاهش زمان در هنگام لاگین کاربران نسبت به نسخه 7.6 شده است. نسخه 7.6 برروی ویندوز سرور 2012 و 2008 نصب می گردد.
3.2 از نظر امنیت به مراتب باگ های کمتری نسبت به ویندوز سرورهای دیگر دارد.
3.3 در محصول XenDesktop از ویندوز 10 پشتیبانی می گردد.

4. دیگر ویژگی های شاخص نرم افزار Citrix XenApp 7.16

4.1 پشتیبانی از سیستم عامل لینوکس

2) ارتقا سطح محیط مدیریت، اعم از مدیریت هوشمند منابع
3) اجرای سریع برنامه ها با استفاده از ویژگی Prelaunch
قابلیت Prelaunch یا همان پیش اجرا جهت کاهش زمان اجرای برنامه استفاده می شود، این ویژگی هنگامی که ترافیک شبکه معمول یا زیاد است به وضوح دیده می شود گویی کاربر برنامه را به صورت لوکال و برروی سیستم خود اجرا کرده است. ویژگی پیش اجرا زمان اجرای برنامه را هنگام اجرای نرم افزار کاهش می دهد، هنگامی که کاربریک اکانت جدید را به سیتریکس ریسور اضافه می کند قابلیت prelaunch تا اجرای سشن بعدی هیچ تاثیری ندارد. برنامه پیش فرض ctxprelaunch.exe در سشن اجرا می شود ولی برای کاربر قابل مشاهده نیست.

Prelaunch

شرکت مهندسی شبکه وانیا لایسنس نرم افزار سیتریکس XenApp\XenDesktop 7.16 وnbsp;XenApp\XenDesktop 7.15; همراه با لایسنس ترمینال سرویس 2016 ارائه می دهد.کلیه لایسنس ها مادام العمر می باشد و نیاز به تمدید و پرداخت هزینه مجدد ندارد.
شرکت سیتریکس نرم افزار XenApp , XenDesktop نسخه 7.15 و 7.16 را به صورت یکپارچه برروی یک دی وی دی ارائه میکند اما امکان نصب هر کدام به صورت مجزا برروی سروروجود دارد.

7.16.1

تفاوت LTSR یا Long Time Service Release (انتشار خدمات بلند مدت) و CR یا Current Release  (انتشار فعلی) چیست؟
تمام نسخه های اولیه& CR XenApp/XenDesktop هستند. همانطور که می دانیدانتشار چندین نسخه اصلی XenApp/XenDesktop (یعنی 7.11،7.12،7.13،7.14) وجود دارد. با این حال تنها یک نسخه LTSR است که تمام ویژگی های آن در نسخه های قبلی آزمایش شده و اثبات شده توسط مشتریان و Developer ها است.

LTSR-2

سیتریکس نسخه های CR رابا سرعت بالاتری عرضه می کند و به طور کامل تمام تکنولوژی های جدید را قبل از انتشار هر ویژگی به بازار عرضه می کند .با این حال، CR نشان دهنده تکنولوژی جدید و رفع آنها در یک نسخه ترکیبی است. نسخه های LTSR شامل ویژگی هایی هستند که ثابت شده و به خوبی ساخته و تست شده است.
همچنین مشتریانی که در حال اجرا LTSR 7.15; اجزای به روزرسانی کلی LTSR7.15 را دریافت می کنند از آنها خواسته نمی شود که به XenApp 7.16 ارتقا دهند.

نرم افزار Citrix XenApp 7.16

مشتریان نیز تشویق به استفاده از LTSR می شوند تا به عنوان بخشی از چرخه استاندارد خود در نظر بگیرند، زیرا LTSR ها شامل بروزرسانی ها و اصلاحات موجود در سایت CR خود هستند.
توانایی بهره بری از Citrix Cloud و استفاده از بروزرسانی های VDI یکی دیگر از مزیت های ورزن LTSR نسبت به ورژن های CR می باشد.
LTSR خدماتی همچون برای 5 سال پشتیبانی اصلی و 5 سال پشتیبانی گسترده ارائه می دهد.علاوه بر این با انتخاب به اجرای نسخه LTSR، مشکلات مشتریان رفع خواهد شد که به عنوان به روزرسانی کلی شناخته می شود. به روز رسانی کلی ارتقا نسخه در نظر گرفته نمی شود زیرا به طور معمول از ویژگی ها و قابلیت های جدید استفاده نمی کنند. در عوض، به روز رسانی کلی ، به روزرسانی تعمیر و نگهداری به یک نسخه موجود است. با انتخاب به راه اندازی نسخه LTSR از XenApp /XenDesktop، مشتریان می توانند با علم به اینکه چرخه های طولانی بین ارتقا نسخه با حداقل تغییرات محیطی وجود دارد، هزینه های مدیریت IT در ارتباط با XenApp/XenDesktop کاهش دهند. همچنین در هنگام راهنمایی های عمومی، سیتریکس راهکارهای محصول را در ورژن CR عمومی نمی کند.
سیتریکس در نسخه 6 ورژن 6.5 و در نسخه 7 ورژن 7.6 و 4.16 را به عنوان نسخه های LTSR معرفی نمود.
هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایت www.VaniaCo.com پیگرد قانونی دارد.