1- واگذاری خدمات شبکه های رایانه ای

برون سپاری یا واگذاری خدمات شبکه های رایانه ای می تواند یکی از مهم ترین اقدامات شرکت ها و سازمان ها برای گام برداشتن در راستای موفقیت باشد. برون سپاری خدمات، صرفا در مورد خدمات شبکه انجام نمی شود و به شرطی که به شیوه ی درست انجام شود، یک رویکرد کاملا سودمند خواهد بود.
برون سپاری یا Outsourcing یعنی این که فرایندها یا فعالیت های داخلی یک کسب و کار طی قرارداد مشخص به یک تامین کننده خارجی واگذار شود.

2- مزایای برون سپاری یا واگذاری خدمات شبکه

مزایایی که در زیر آورده شده اند، صرفا ویژه ی واگذاری خدمات IT نیست.

صرفه جویی در وقت
آیا شما مدیر شرکتی هستید ولی وقتی رایانه های کاربرانتان دچار مشکل می شوند، خود مجبور هستید که مشکلات شبکه و رایانه ای آن ها را حل کنید؟ آیا افرادی در شرکت یا سازمان شما به جاری رسیدگی به وظایف اصلی خود در حال انجام وظایف واحد IT هستند؟
اگر پاسخ شما بلی است باید بگوییم که با سپردن انجام وظایف به افراد متخصص، کارهایتان را سریع تر و درست تر انجام دهید. اگر افراد غیر مرتبط را درگیر خدمات شبکه وIT کنید، افزون بر این که ممکن است آن ها در اثر اشتباه ناخواسته شما را به خطر بیندازند، خیلی بیشتر از هزینه برون سپاری و انجام سریع خدمات IT که نپرداخته اید، باید هزینه وقت نیروهایی را بپردازید که تا رفع مشکل درگیر مسئله بودند یا انتظار کشیده اند.
صرفه جویی در هزینه ها
در صورتی که برای امور IT و سایر فعالیتهایی که مستقیما با هسته اصلی کسب و کار شما ارتباط ندارند، مجبور به استخدام نیرو باشید باید هزینه های مربوط با بیمه، مالیات، سنوات و پاداش کارکنانتان را بپردازید و فضا و امکانات کافی برای استقرار این منابع انسانی را در نظر بگیرید.
هم چنین باید در نظر بگیرید که ممکن است نیروهای این چنینی بسته به شرایط سازمان شما، از 50 درصد وقت شان بیشتر در راستای اهداف و وظایف تعیین شده استفاده نکنند. در صورتی که می توانید با یک قرارداد برون سپاری خوب خدمات IT و پشتیبانی و نگهداری شبکه مبلغ زیادی را سالیانه پس انداز کنید.
موضوع حتی به این مسئله ختم نمی شود. دو مورد بعدی به شما نشان خواهد داد که چه هزینه هایی به صورت غیر مستقیم به شرکت یا سازمان شما تحمیل خواهد شد.


کیفیت سرویس دهی
کیفیت سرویس دهی فقط به سرعت رفع مشکل محدود نمی شود. اگر خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه خود را به افرادی که در این زمینه تخصص دارند بسپارید، سرویس های شبکه شما اساسا باید به مشکلات کم تری برخورد کند، چه رسد به این که رفع آن مشکلات سریع تر انجام شود. هم چنین کارشناسان شبکه می توانند به کاربران آموزش دهند که چگونه کار خود را سریع تر انجام داده، چگونه از سرویس های موجود بهترین استفاده را ببرند و چگونه از تجهیزات درست استفاده کنند.
امکان تمرکز شما روی کسب و کار خود
همیشه بهتر است که یک سازمان روی هسته و مسیر اصلی کسب وکار خود تمرکز کند تا در مسیر موفقیت سریع تر گام بردارد و از توان رقابتی بیشتر نسبت به رقبایش برخودار باشد. برای نمونه بسیاری از شرکت های بزرگ مانند IBM و Dell برای ارایه خدمات بهتر و سود بیشتر خدمات خود را به شرکت های هندی برون سپاری کرده اند.
کاهش خطر
اگر وظایف واحد IT را به افرادی بسپارید که به اندازه کافی تجربه و دانش برای پیشبرد امور IT و شبکه شرکت یا سازمان خود را ندارند، سازمان خود را با ریسک بزرگی مواجه کرده اید. شخصا بارها دیده ام که چگونه و به سادگی افرادی از این دست امنیت اطلاعات شرکت خود را به خطر انداخته اند. نمونه ساده آن تعویض نکردن پسوردهای پیش فرض و باز بودن دسترسی ها به اطلاعات برای عموم یا نبستن راه های نفوذ به شبکه است که در حالت عادی ممکن است کسی چندان به آن توجه نکند.
3- جمع بندی
در این نوشته در مورد برون سپاری یا واگذاری خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه یا به طور کلی خدمات IT گفتگو کردیم. ممکن است به این نتیجه برسید که بسیار خوب سازمان ما یا شرکت من نیاز دارد خدمات IT و شبکه خود را برون سپاری کند. اما چگونه؟


در مطالب بعدی درباره چگونگی واگذاری خدمات IT بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نویسنده: حامد بهین

هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایت&www.VaniaCo.com&nbsp می تواند منجر به پیگرد قانونی گردد.