لایسنس سیتریکس | پیاده سازی Citrix

فهرست مطالب مقاله CITRIX :
۱- سیتریکس
معرفی citrix
محصولات این شرکت
نمایندگی رسمی سیتریکس در ایران
۲- نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp Software
لایسنس سیتریکس Citrix License
لایسنس ترمینال سرویس یا ریموت دسکتاپ (Terminal Server License)
تفاوت سیتریکس قفل شکسته یا کرک شده با سیتریکس دارای لایسنس اورجینال و معتبر
مزایای استفاده از نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
۳- فروش لایسنس نرم افزار سیتریکس Citix XenApp
خرید لایسنس نرم افزار سیتریکس XenApp
آپگرید Upgarde یا به روز رسانی Update نسخه نرم افزار Citrix XenApp
۴- کاربردهای سیتریکس ( موارد استفاده از نرم افزار Citrix XenApp)
دسترسی آنلاین و راه دور به نرم افزارها
دورکاری
مجازی سازی برنامه
جداسازی اینترنت از اینترانت
۵- نصب سیتریکس
نصب و راه اندازی نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
استراتژی مهندسی شبکه وانیا (کندوج) برای نصب سیتریکس
۶- آموزش سیتریکس Citrix XenApp
دوره های آموزش عملی و کاربردی سیتریکس به صورت کمپ آموزشی
سیلابس (فهرست سرفصل مطالب) دوره آموزش علمی و عملی citrix
شرایط و برگزاری دوره های آموزش نرم افزار نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
۷- پیاده سازی، پشتیبانی، نگهداری، عیب یابی و رفع خطاهای سرور برنامه citrix
تفاوت پشتیبانی سیتریکس با پشتیبان نرم افزارهای مالی
پشتیبانی سیتریکس مهندسی شبکه وانیا (کندوج)
۸- خدمات مهندسی شبکه وانیا (کندوج) در ارتباط با citrix

۱- سیتریکس چیست؟

معرفی سیتریکس
سیتریکس .Citrix Systems Inc یک شرکت بین المللی پیشرو در عرصه های دورکاری، مجازی سازی برنامه، سرور و دسکتاپ و همچنین سرویس های ابری است. هدف سیتریکس این است که فناوری اطلاعات به مردم در زندگی روزمره شان سود بیشتری برساند. به عبارت دیگر سیتریکس می خواهد زندگی مردم را راحتتر کند. سیتریکس در سال ۱۹۸۹ در آمریکا تاسیس شده است. شرکت سیتریکس در سال جاری ۹/۲ میلیارد دلار سودآوری داشته است. برای مطالعه بیشتر درباره سیتریکس به لینک های زیر مراجعه فرمایید.
درباره سیتریکس
سیتریکس چیست؟
دیدگاه راهبردی سیتریکس
محصولات شرکت سیتریکس
سیتریکس محصولات یا برنامه های کاربردی گسترده ای دارد. برخی از محصولات شرکت سیتریکس در زیر آورده شده اند:
Citrix XenApp
کاربرد سیتریکس زن اپ: مجازی سازی برنامه، دسترسی آنلاین و راه دور به نرم افزارها، دورکاری، دسترسی آفلاین به برنامه ها
Citrix XenServer
کاربرد سیتریکس زن سرور: مجازی سازی و بهینه سازی سرور
Citrix Xendesktop
کاربرد زن دسکتاپ: مجازی سازی دسکتاپ
Citrix XenClient
کاربرد زن کلاینت: مجازی سازی کلاینت
Citrix Receiver
کاربرد سیتریکس رسیور: دسترسی کلی از هر وسیله (دیوایسی)
Citrix ShareFile
کاربرد سیتریکس شیر فایل: همانند سازی امن داده ها و به اشتراک گذاری حافظه
Citrix Netscalar
کاربرد سیتریکس نت اسکالر: تحویل (Deliver) برنامه ها در بستر شبکه
Citrix GoToMeeting
کاربرد سیتریکس گو تو میتینگ: برگزاری نشست های آنلاین
Citrix GoToWebinar
کاربرد سیتریکس گو تو وبینار: برگزاری وبینارهایی که به صورت do-it-yourself انجام می شود
Citrix GoToTraining
کاربرد سیتریکس گو تو ترینینگ: برگزاری آموزش آنلاین
Citrix Padio
کاربرد سیتریکس پادیو: همکاری و تعامل آنلاین
Citrix Cloudbridge
کاربرد سیتریکس کلود بریج: بهینه سازی WAN
Citrix Cloud Portal Business Manager
کاربرد سیتریکس کلود بیزینس پورتال منیجر: خدمات خودکار یا Self Service در زمینه IT
نرم افزارهای سیتریکس طوری طراحی و پیاده سازی شده اند که هر کس با هر وسیله ای، از هر کجا و در هر زمان بتواند به محیط کاری امن و خصوصی اش دسترسی داشته باشد و با همکارانش تعامل کند.
پر استفاده ترین محصول سیتریکس در ایران Citrix XenApp است که برای دورکاری، دسترسی راه دور به نرم افزاراهای مالی، حسابداری، اتوماسیون اداری، فروش، انبار، منابع انسانی، CRM یا مدیریت ارتباط با مشتریان از آن استفاده می شود.
نمایندگی رسمی سیتریکس در ایران
علیرغم این که بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند که نمایندگی شرکت سیتریکس در ایران هستند باید بگوییم که سیتریکس مانند بسیاری از شرکت های حوزه IT که مایکروسافت Microsoft و سیسکو Cisco نمونه هایی از آن ها هستند، هیچ نمایندگی رسمی در ایران ندارد. شرکت سیتریکس به دلیل تحریم ها و مسایل قانونی بین المللی متاسفانه نمی تواند در ایران نمایندگی رسمی خود را دایر کند. مهندسی شبکه وانیا (کندوج) نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از طریق دفتر نمایندگی خود در استرالیا اقدام به تهیه و خرید لایسنس سیتریکس و سایر محصولات و نرم افزارهای این شرکت می نماید. اما این مسئله نباید باعث نگرانی مشتریان محترمی که قصد خرید دارند گردد. چرا که این شرکت و برخی از رقبای تجاری اش برای چند سال متوالی اقدام به خرید لایسنس معتبر و اورجینال سیتریکس، نصب و پیکربندی آن برای استفاده از نرم افزارهای کاربردی گوناگون مانند برنامه های مالی و حسابداری بدون هیچ مشکلی کرده اند.

۲- نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp

نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp Software
نرم افزار Citrix XenApp همان طور که در بالا گفته شد یکی از نرم افزارهای سیتریکس و از نظر کاربردی در ایران مهم ترین آن ها است. از این قسمت مقاله به بعد هر کجا از سیتریکس به تنهایی نام برده شد، منظور نرم افزار Citrix XenApp می باشد. سیتریکس از واژه Xen برای مجازی سازی استفاده می کند. بنابراین Citrix XenApp یعنی راهکار مجازی سازی برنامه های کاربردی مانند نرم افزارهای مالی، حسابداری یا حتی نرم افزار Word.

نرم افزار XenApp شرکت سیتریکس می تواند برنامه ها را در دو مد گوناگون در اختیار کاربران قرار دهد:
مد آنلاین: مانند کارشناس نرم افزار مالی یک شرکت تولیدی که در محل کارخانه قرار دارد ولی سرور حسابداری در دفتر مرکزی است. او باید از راه دور به نرم افزار حسابداری به صورت آنلاین دسترسی داشته باشد. نرم افزار سیتریکس این کار را با استفاده از مجازی سازی برنامه که اصطلاح درست تر آن Presentation Virtualization است انجام می دهد.
مد آفلاین: فرض کنید یک شرکت پیمانکاری بزرگ ۱۰۰۰ نفر پرسنل دارد که نیاز دارند از نرم افزارهای Microsoft Office استفاده کنند. در صورتی که Micorosoft Office روی هر کدام از این ۱۰۰۰ رایانه نصب شود نگهداری و پشتیبانی آن کار طاقت فرسایی خواهد بود. سیتریکس با محصول XenApp خود این مشکل را به این شکل حل می کند که هر یک از نرم افزارها مثلا Excell را به صورت یک بسته اجرایی در اختیار کاربران قرار می دهد. به این شکل این نرم افزارها هیچ گاه خراب نمی شوند و به کمک سیتریکس دیگر به پشتیبانی نیاز ندارند. حتی اگر یک مدیر بخواهد از Excell لپ تاپ خود در منزل استفاده کند نیازی به ارتباط با سرور ندارد و دلیل نام گذاری مد آفلاین هم توسط سیتریکس همین است.
برای مطالعه بیشتر به مقاله آموزشی زیر در ارتباط با سیتریکس مراجعه فرمایید:
تفاوت Presentatiion Virtualization و Application Virtulization
     لایسنس سیتریکس Citrix License
خرید لایسنس معتبر و اورجینال سیتریکس (Citrix XenApp License) نیز یکی از مباحث بحث برانگیز برای برخی از مشتریان است. پرسش این است که چرا باید برای خرید لایسنس اورجینال سیتریکس (Citrix License) اقدام کرد؟
اجازه دهید ابتدا مختصری به لایسنس نرم افزار سیتریکس (XenApp Softawre licensing) بپردازیم:
لایسنس نرم افزار XenApp چهار نسخه دارد:
۱- نسخه Platinum نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
۲- نسخه Enterprise نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
۳- نسخه Fundamental نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
امکانات این نسخه ها کمی متفاوت است و از بالا به پایین کم می شود.
شرکت سیتریکس نیز همانند شرکت های نرم افزاری دیگر برای تشویق مشتریان به خرید محصولات خود، روی نرم افزارهای خود لایسنس گذاری کرده است. مهندسی شبکه وانیا (کندوج) با توجه به تفاوت امکانات نسخه های اورجینال سیتریکس Citrix XenApp در مقایسه با نسخه های قدیمی تر و قفل شکسته یا دارای لایسنس کرک، اکیدا پیشنهاد می کند که مشتریان گرامی لایسنس سیتریکس را خریداری فرمایند. نسخه های دارای لایسنس قفل شکسته یا کرک شده، دیگر توسط سیتریکس به فروش نمی رسند و سیتریکس آن ها را پشتیبانی نمی کند. با توجه به ضعف هایی که نسخه های قدیمی تر از نظر امنیت، سرعت، مشکلات پرینت و بستر یا سیستم عامل میزبان خود دارند و هم چنین با توجه به قیمت پایین لایسنس معتبر محصولات سیتریکس، خرید لایسنس سیتریکس کاملا منطقی به نظر می رسد. هم چنین اهمیت خدمات ارایه شده توسط نرم افزار سیتریکس نیز هنگامی که چندین کاربر راه دور در حال استفاده از آن هستند نیز باید در نظر گرفته شود. در صورتی که به دلیل استفاده از نسخه های قفل شکسته یا کرک شده لایسنس سیتریکس، سرور آن از کار بیفتد می تواند به دلیل قطع امکان دورکاری و بیکار ماندن کاربران راه دور خسارتی بسیار بیشتر از بهای لایسنس سیتریکس به شرکت یا سازمان استفاده کننده از آن وارد نماید.
برای خرید لایسنس سیتریکس از مهندسی شبکه وانیا (کندوج) لطفا با کارشناسان فروش لایسنس سیتریکس تماس بگیرید.
برای مطالعه مطالب آموزشی بیشتر در ارتباط با لایسنس سیتریکس به لینک های زیر مراجعه فرمایید:

لایسنس سیتریکس چیست؟

آشنایی با لایسنس سیتریکس
لایسنس ترمینال سرویس یا ریموت دسکتاپ (Terminal Server License)
سیتریکس برای اجرای صحیح نرم افزار Citrix XenApp نیاز به استفاده از لایسنس و سرویس ترمینال سرور مایکروسافت ویندوز دارد. هرچند پروتکل مورد استفاده سیتریکس ICA بوده و RDP مایکروسافت نیست. می توان گفت دلیل موفقیت سیتریکس هم استفاده از این پروتکل ابداعی توسط خود سیتریکس است که برای دورکاری و استفاده راه دور از نرم افزارها تهیه شده است و هم زمان با ارایه نسخه های بالاتر سیتریکس نیز پروتکل ICA بهبود یافته است. پس منطقی است که نسخه های آپگرید شده یا ارتقا یافته سیتریکس Citrix XenApp در سرعت و کارآیی بهبود داشته باشند.
لایسنس ترمینال سرویس Terminal Service License یا لایسنس ریموت دسکتاپ Remote Desktop License نیز یک نقطه کلیدی در استفاده از سیتریکس Citrix XenApp می باشد. به همین دلیل خرید لایسنس معتبر و اورجینال ترمینال سرور مایکروسافت نیز یک اقدام در راستای پیاده سازی درست و اصولی سامانه دورکاری شما با استفاده از Citrix XenApp می باشد. به واحد شمارش لایسنس ترمینال سرویس CAL گفته می شود که مخفف Client Access License است.
خوشبختانه در صورتی که اقدام به خرید لایسنس اورجینال ترمینال سرور (لایسنس ترمینال سرویس یا لایسنس ریموت دسکتاپ) ویندوز ۲۰۰۳، ۲۰۰۸ یا ۲۰۱۲ کنید، دیگر نیاز نیست لایسنس آن را سالیانه تمدید کنید یا مجبور به استفاده از روش هایی برای رفع محدودیت زمانی ترمینال سرویس شوید. یعنی لایسنس ریموت دسکتاپ ویندوز مادام العمر است. هم چنین هزینه خرید لایسنس معتبر و اورجینال ترمینال سرویس یا ریموت دسکتاپ ویندوز معقول و مقرون به صرفه است.
برای مشاهده مقاله آموزشی در ارتباط با لایسنس ترمینال سرور، لایسنس ترمینال سرویس یا لایسنس ریموت دسکتاپ لطفا از لینک های زیر استفاده فرمایید:
لایسنس ترمینال سرویس Terminal Service یا ریموت دسکتاپ RDS CAL ویندوز سرور ۲۰۱۲
لایسنس ترمینال سرور ویندوز ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ و پرسش های متداول
تفاوت سیتریکس قفل شکسته یا کرک شده با سیتریکس دارای لایسنس اورجینال و معتبر
نسخه های قفل شکسته، کرک شده نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp فاقد لایسنس سیتریکس هستند. این نسخه های کرک شده سیتریکس و نسخه های دارای لایسنس معتبر و اورجینال در زمینه های زیر تفاوت دارند:
۱- امنیت
۲- پشتیبانی توسط شرکت سیتریکس
۳- پلتفرم یا سیستم عامل میزبان سرور سیتریکس
۴- مشکلات پرینت و چاپگر
۵- سرعت
۶-کیفیت اجرای نرم افزار
برای مرور اطلاعات بیشتر به بخش مطالب آموزشی تفاوت سیتریکس نسخه ۴ با نسخه ۶ سیتریکس مراجعه فرمایید. البته مراد از نسخه ۶ سیتریکس، نسخه های رده ۶ و ۵/۶ نرم افزار Citrix XenApp می باشد و مراد از نسخه ۴ سیتریکس، نسخه های ۴ و ۵/۴ که به Citrix MetaFrame Presentation (MPS) معروفند و هم چنین XenApp 5 می باشد.
مزایای استفاده از نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
استفاده از راهکار سیتریکس با محصول Citrix XeApp مزایای بسیاری دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
۱- امکان فراهم کردن دسترسی به نرم افزارها برای کاربران راه دور
۲- امکان دسترسی به نرم افزارهای ویندوزی در سیستم عامل های گوناگون مانند لینوکس، اپل مکینتاش، اندروید، بلک بری و …
۳- امکان دسترسی به نرم افزار از هر کجا و درهر زمان به کمک XenApp. سیتریکس برای هر سیستم عاملی پلاگین مخصوص آن را ارایه داده است.
۴- راحتی استفاده از نرم افزارهای کاربردی به کمک سیتریکس و امکان پرینت و استفاده از چاپگرها یا سایر وسایل جانبی رایانه مانند، اسکنر یا بارکدخوان
۵- کاربران سیتریکس نیاز به نصب برنامه های کاربردی و تنظیم و پیکربندی آن ها ندارند و این یعنی افزایش امینت، کاهش هزینه پشتیبانی و نگهداری از داده ها به کمک سیتریکس.
۶- استفاده آنلاین یا برخط از برنامه های کاربردی مانند مالی، حسابداری (برعکس رپلیکیشن)
۷- جلوگیری از خرید لایسنس چند باره نرم افزارها و خرید سرور و سخت افزار برای هر یک از شعب سازمان در صورتی که از سرور سیتریکس استفاده نشود ( این خود نیز توجیهی منطقی برای خرید لایسنس سیتریکس می باشد)
۸- امکانات مدیریتی قوی برای کنترل سطوح دسترسی و استفاده کاربران از نرم افزارها
۹- امکان استفاده از نرم افزارها روی رایانه ها با مشخصات سخت افزاری ضعیف
۱۰- امکان در دسترس قرار دادن چندین نرم افزار از راه دور به کمک سیتریکس Citrix XenApp برای کاربران تنها با استفاده از یک سرور سیتریکس. در این حالت کاربران مجاز نرم افزارهای کاربردی خود را تنها از طریق یک کنسول در اختیار خواهند داشت.
۱۱- کیفیت و سرعت بسیار خوب در استفاده راه دور از نرم افزارها
۱۲- امکان استفاده از برنامه های کاربردی به کمک سیتریکس Citrix XenApp روی رایانه هایی که امکان نصب مستقیم نرم افزار کاربردی به دلیل ناسازگاری با سیستم عامل یا سخت افزار وجود ندارد.
۱۳- روش های گوناگون دسترسی به نرم افزارهای کاربری از طریق سیتریکس به کمک پلاگین های مختلف سیتریکس. برای اطلاعات بیشتر به صفحه دانلود پلاگین های نرم افزار سیتریکس مراجعه فرمایید.
۱۴- فشرده سازی بسته های داده و پرهیز از ارسال و دریافت داده های غیر ضروری که نتیجه آن استفاده از پهنای باند کم سیتریکس Citrix XenApp می باشد.
۱۵- برای به روز رسانی نرم افزارها دیگر نیاز به مراجعه به تک تک کلاینت ها نیست، بلکه تنها آپدیت سرور سیتریکس کافی است.
۱۶- افزایش سطح همکاری و انجام روال های کاری در صورت خرید و استفاده از سیتریکس XenApp
۱۷- امکان گسترش سامانه دورکاری و افزودن تعداد کاربران و سرویس دهی در مقیاس بزرگ ( در صورت تهیه لایسنس اضافی برای citrix )
۱۸- راهکار بهینه برای کنار گذاشتن Replication
۱۹- کاهش مشهود بار پشتیبانی شبکه، سرور و کلاینت برای مدیران شبکه و کارشناسان شبکه
۲۰-صرفه اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده برای سازمان در صورت استفاده از سیتریکس Citrix XenApp
۳- فروش لایسنس نرم افزار سیتریکس Citix XenApp
نرم افزار Citrix XenApp 6.0 از هر ۴ نسخه لایسنس سیتریکس پشتیبانی می کند:

Funamental, Advanced, Enetrprise, Platinum
نرم افزار Citrix XenApp 6.5 از نسخه پایه یا همان فاندامنتال دیگر پشتیبانی نکرده. بنابراین این نسخه از سیتریکس از سه ورژن لایسنس سیتریکس زیر پشتیبانی می کند:
Advanced, Enterprise, Platinum
خرید لایسنس نرم افزار سیتریکس XenApp
مهندسی شبکه وانیا (کندوج) برای خرید لایسنس نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp به مشتریان گرامی چند نکته زیر را پیشنهاد می کند: (نکات مطرح شده نه تنها درمورد خرید لایسنس و دریافت خدمات نصب و پشتیبانی سیتریکس بلکه تقریبا در تمام موارد مشابه قابل لحاظ کردن است)
۱- خرید لایسنس سیتریکس را از شرکت های نرم افزاری و ارایه دهنده خدمات شبکه انجام دهید. خرید لایسنس سیتریکس از اشخاص می تواند به دلیل احتمال عدم پاسخگویی در آینده مشکل ساز شود.
۲- اطمینان یابید که فروشنده لایسنس سیتریکس، شرکت رسمی ثبت شده دارای کد اقتصادی و گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده هم نام با نام تجاری فعال خود باشد. درخواست این گواهینامه های قانونی، کمک می کند تا از اعتبار فعالیت فروشنده لایسنس بیشتر آگاه شویم. هم چنین داشتن مدارک قانونی به دلیل ثبت اسم و مشخصات اعضای هیئت مدیره در نهادهای قانونی باعث میشود تا آن شرکت مطابق قانون موظف به پاسخ گویی به شما باشد.
۳- از شرکت فروشنده لایسنس سیتریکس بخواهید معتبر بودن لایسنس سیتریکس را تضمین کند.
۴- بهتر است پیش از خرید لایسنس سیتریکس مطمئن شوید که فروش لایسنس سیتریکس در صورت نیاز همراه با خدمات پشتیبانی خواهد بود.
۵- بررسی تجربه های قبلی شرکت فروشنده لایسنس سیتریکس در ارتباط با ارایه خدمات سیتریکس می تواند اطمینان خاطر بیشتری را به همراه داشته باشد.
آپگرید Upgarde یا به روز رسانی Update نسخه نرم افزار Citrix XenApp
در صورتی که در حال حاضر از نسخه های قدیمی یا قفل شکسته و کرک شده نرم افزار سیتریکس استفاده می کنید و سرور سیتریکس شما مشکل پرینت یا ناپایداری دارد، این امکان وجود دارد که به راحتی آن ها را آپگرید یا به روز رسانی کنید. آپگرید نسخه های قفل شکسته سیتریکس یکی از خدمات مجموعه سیتریکس مهندسی شبکه وانیا کندوج است. پس از آپگرید سیتریکس به راحتی امکان استفاده از نسخه های بالاتر Citrix XenApp وجود دارد و این کار معمولا یک تا دور روز کاری بیشتر زمان نمی برد. هم چنین این امکان وجود دارد که آپگرید نسخه سیتریکس شرکت یا سازمان شما بدون افت سرویس انجام شود.
۴- کاربردهای سیتریکس ( موارد استفاده از نرم افزار Citrix XenApp)
دسترسی آنلاین و راه دور به نرم افزارها
استفاده از مد آنلاین نرم افزار سیتریکس که در بخش ۲ این مقاله (نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp Software) برای کارشناس حسابداری گفته شد یک مثال کاربردی و بارز دسترسی آنلاین و راه دور به
نرم افزارهای کاربردی با استفاده از citrix است.
مدیری که از تبلت خود درمنزل به نرم افزار مالی متصل می شود تا صحت یک گزارش مالی را بررسی کند نیز یک نمونه کاربردی دیگر است.
مدیر فروشی که هنگام سفر در فرودگاه و با موبایل خود پیش فاکتوری را که کارشناسان فروش منتظر آن هستند، تایید می کند می تواند یک کاربرد بسیار جالب زن اپ باشد.
با استفاده از نرم افزار سیتریکس، شعبه اصفهان یک فروشگاه فرش بدون نیاز به راه اندازی سرور مالی فاکتورهای خود را روی سرور دفتر مرکزی در تهران به صورت آنلاین صادر می کند.
دورکاری
در صورتی که سامانه سیتریکس به درستی و مطابق اصول پیاده شود می توان از سرور برنامه سیتریکس Citrix XenApp به عنوان یک ابزار دورکاری استفاده کرد. منظورمان از دورکاری این است که کاربران یک نرم افزار مانند حسابداری از جایی مانند منزل خود با استفاده از سیتریکس به کار مشغول باشند و دیگر برای حضور در دفتر مرکزی شرکت شان متحمل صرف وقت نگردند و به جای خستگی راه و صرف هزینه از کارایی بالاتر لذت ببرند. طبیعتا شرکتی که سامانه دورکاری خود را با استفاده از سیتریکس Citrix XenApp راه اندازی کرده است نیز می تواند با استفاده از فضای اداری کوچک تر و صرفه جویی در منابع مانند خرید رایانه، لوازم اداری و برق و … سودآوری بیشتری داشته باشد.
مجازی سازی برنامه
مثالی که در بخش ۲ این مقاله (نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp Software) در ارتباط با استفاده از نرم افزار اکسل آورده شد یکی ازکاربردهای مجازی سازی برنامه به کمک سیتریکس Citrix XenApp می باشد. برنامه های مجازی شده را می توان هم به صورت آفلاین و هم به صورت آنلاین استفاده کرد.
جداسازی اینترنت از اینترانت
هر شرکت یا سازمانی که بخواهد به دلیل رعایت مسایل امنیتی، کنترل دانلود و آپلود کاربران و هم چنین جلوگیری از ویروسی شدن رایانه ها اینترنت سازمان خود را از شبکه داخلی جدا کند، استفاده از راهکار Citrix XenApp برایش بسیار سودمند خواهد بود.ضمن این که امکان ذخیره کردن یا ذخیره نکردن فایل روی رایانه کاربران و امکان استفاده از موبایل و تبلت نیز در این راهکار وجود دارد.
۵- نصب سیتریکس
نصب و راه اندازی نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
نصب و راه اندازی نرم افزار XenApp  به خصوص برای استفاده از نرم افزارهای مالی و حسابداری یا کلا فارسی تا حدود زیادی نیاز به تجربه و دقت دارد. کارشناسان مهندسی شبکه وانیا (کندوج) این اطمینان را به شما می دهند که با تجربه بیش از ۲۵۰ نصب  برای نرم افزارهای گوناگون و شرایط شبکه مختلف می توانند رضایت خاطرتان را پس از نصب نرم افزار  فراهم کنند. برای نصب سیتریکس باید سرور آن مشخصات سخت افزاری مناسبی داشته باشد.
استراتژی مهندسی شبکه وانیا (کندوج) برای نصب سیتریکس
استقرار و پیکربندی صحیح سامانه سیتریکس و هم چنین استفاده از لایسنس های اورجینال
آزمایش کارکرد صحیح سرور سیتریکس پس از نصب و استقرار
تطبیق حداکثری سرور سیتریکس با نیازها، خواسته­ها و شرایط مشتری
آموزش راهبر شبکه برای مدیریت و نگهداری سرور سیتریکس
آموزش کاربران راه دور سیتریکس،
همراهی مشتریان به مدت شش ماه پس از تحویل سرور سیتریکس جهت اطمینان از استفاده مورد انتظار از سرور سیتریکس
۶- آموزش سیتریکس Citrix XenApp
دوره های آموزش عملی و کاربردی سیتریکس به صورت کمپ آموزشی
هدف از برگزاری دوره های آموزشی سیتریکس این است که دانشپذیران از تجربه کار عملی با نرم افزار Citrix XenApp لذت ببرند و پس از پایان کمپ آموزش نرم افزار سیتریکس نیز بتوانند به تنهایی سرور XenApp را نصب، راه اندازی و پیکربندی کنند. پشتوانه برگزاری دوره ها، تجربه عملی نصب و راه اندازی سیتریکس بیش از حدود ۲۵۰ مشتری است که مدرسان دوره تلاش می کنند هر آن چه اندوخته اند به مهمانان دوره های آموزشی تقدیم کنند. استفاده از فضا و امکانات آموزشی مناسب، رعایت نظم و ترتیب و پیشرفت مطابق سیلابس آموزشی و در عین حال منعطف بودن برنامه آموزشی، رویکرد عملی در درازای مسیر آموزش، تعامل و گفتگوی دو جانبه با دانشپذیران از ویژگی های دوره های آموزشی مهندسی شبکه وانیا (کندوج) است.
سیلابس (فهرست سرفصل مطالب) دوره آموزش علمی و عملی سیتریکس
۱- آشنایی با ساختار برنامه XenApp سیتریکس
۲- پیش نیازهای لازم برای نصب و راه اندازی XenApp
۳- نصب و راه اندازی سیتریکس پس از نصب پیش نیازهای لازم
۴- پیکربندی XenApp Farm
۵- پابلیش کردن برنامه ها برای کاربران گوناگون و مدیریت دسترسی برنامه ها
۶- چگونگی دسترسی به برنامه های کاری از راه دور و نحوه استفاده از پلاگین ها
۷- آشنایی کامل با امکانات، منوها و کنسول مدیریتی Citrix AppCenter یا Citrix Delivery Services Console
۸- ایجاد وب سایت های مورد نیاز و سفارشی سازی آن ها
۹-تعریف سیاست گذاری ها (Policy) ها و اعمال آن ها به کاربران و گروه های کاری (Worker Groups)
۱۰-پیکربندی پرینتر و سیاست های پرینت و مدیریت درایورها و پهنای باند پرینت
۱۱-چگونگی عملکرد و پیکربندی سرور XenApp سیتریکس در شبکه های گوناگون
۱۲-Load Balancing و Load Evalutora ها در برنامه XenApp
۱۳-نکات عملی برای پیکربندی صحیح، پشتیبانی و نگهداری سرور برنامه سیتریکسCitrix XenApp
شرایط و برگزاری دوره های آموزش نرم افزار نرم افزار سیتریکس Citrix XenApp
۱- دوره های آموزش نرم افزار سیتریکس به صورت کارگاه های علمی کاربردی یک روزه یا دو روزه برگزار می گردد.
۲- تعداد دانشپذیران هر دوره حداکثر ۶ نفر خواهد بود.
۳- پس از پایان دوره آموزشی، به دانشپذیران گواهینامه شرکت در دوره تقدیم خواهد شد.
۷- پیاده سازی، پشتیبانی، نگهداری، عیب یابی و رفع خطاهای سرور برنامه سیتریکس
تفاوت پشتیبانی سیتریکس با پشتیبان نرم افزارهای مالی
پشتیبانی سرور یا سرورهای سیتریکس یک فرق اساسی با پشتیبانی سرور برنامه مالی یک شرکت دارد. آن هم این است که پشتیبانی نرم افزار سیتریکس خیلی بیشتر با شبکه سر و کار دارد. این به معنی است که کارشناسان پشتیبانی سیتریکس علاوه بر آشنایی با دیتابیس و نرم افزارهای کاربردی، باید به مفاهیم شبکه و MCITP، هم چنین روتینگ و سویچینگ مسلط باشند. چرا که سیتریکس هر سازمان می تواند به خودی خود یک سناریوی جدید باشد.
مهندسی شبکه وانیا (کندوج)، آمادگی دارد تا با مشتریان گرامی به صورت موردی یا در چارچوب قراردادهای پشتیبای سالیانه، به منظور نصب، پیکربندی و استقرار، عیب یابی و حل مشکلات نرم افزار سیتریکس قراردادهای پشتیبانی منعقد کند.
پشتیبانی سیتریکس مهندسی شبکه وانیا (کندوج)
راهبرد و سیاست های مهندسی شبکه وانیا (کندوج) در ارتباط با پشتیبانی سرور سیتریکس مشتریان گرامی به شرح زیر است:
سرعت عمل در پاسخ گویی و رفع مشکل
فهم نیاز ها و دغدغه های مشتریان
ارایه آموزش به کاربران راه دور سیتریکس و راهبران شبکه
نگاه تحلیلی به مسایل، ریشه یابی و رفع مشکل برای همیشه
نتیجه گرایی
احترام به مشتریان
پیگیری، پشتکار و شکیبایی
آموزش مداوم و به روز رسانی دانش فنی
استفاده از پایگاه دانش برای رفع مشکلات سیتریکس
۸- خدمات مهندسی شبکه وانیا (کندوج) در ارتباط با سیتریکس
مهندسی شبکه وانیا (کندوج) در ارتباط با سیتریکس (Citrix) خدمات زیر را ارایه می دهد:
۱- تهیه و فروش نسخه های لایسنس معتبر و اورجینال سیتریکس به شرح زیر:
لایسنس نرم افزار سیتریکس نسخه ۶ (Citrix XenApp License 6.0)
لایسنس نرم افزار سیتریکس نسخه ۵/۶ (Citrix XenApp License 6.5)
لایسنس نرم افزار زن دسکتاپ سیتریکس (Citrix XenDesktop License)
لایسنس نرم افزار زن سرور سیتریکس (Citrix XenServer)
۲- لایسنس معتبر و اورجینال ترمینال سرویس
لایسنس ترمینال سرویس مایکروسافت برای ویندوز ۲۰۰۳ (Terminal Server Client Access License for Windows 2003)
لایسنس ریموت دسکتاپ برای ویندوز ۲۰۰۸ (Remote Desktop Client Access License – RDS CAL for Windows 2008)
لایسنس ترمینال سرور برای ویندوز ۲۰۱۲ (RDS or TS CAL Activation for Windows Server 2012)
۳- نصب و راه اندازی، استقرار و پیکربندی سیتریکس (Citrix) برای استفاده راه دور (آنلاین) از نرم افزارهای کاربردی مانند مالی، حسابداری، اتوماسیون، فروش، منابع انسانی و انبارداری
۴- آموزش راهبری نرم افزار  (Citrix XenApp) در چارچوب دوره های آموزشی و کمپ های علمی-کاربردی
۵- پشتیبانی، عیب یابی، رفع خطا و مشکلات گوناگون (مانند سرعت، گزارش گیری یا پرینت) citrix در چارچوب قراردادهای پشتبیانی سیتریکس به صورت سالیانه و موردی
۶-افزایش لایسنس (تعداد کاربران) سیتریکس، بروز رسانی (آپدیت) یا آپگرید (ارتقای نسخه) نرم افزارهای سیتریکس
۷- مشاوره رایگان در ارتباط با سیتریکس، دورکاری، جداسازی اینترنت از اینترانت، اجرای نرم افزارهای کاربردی به صورت تحت وب و مجازی سازی
۸- ارایه دموی سیتریکس (Citrix) و معرفی Citrix XenApp به مشتریان گرامی

هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایت www.VaniaCo.com پیگرد قانونی دارد.