با مقاله امروز سعی داریم به معرفی Microsoft Lync Server 2013 پرداخته و کاربرد آن را به طور کامل برای شما شرح دهیم، در ادامه با ما همراه باشید:

مایکروسافت Lync 2013 چیست؟

پلتفرم Microsoft Lync Server 2013 و نرم افزار کلاینتی آن مثل Lync 2013 این امکان را به کاربران شما میدهد تا به روش جدیدی به یکدیگر متصل شوید و جدای اینکه از لحاظ فیزیکی در چه مکانی قرار دارید همیشه ارتباطتان باقی بماند. Lync و Lync server با یکدیگر روش های متفاوتی را پدید می آورند تا مردم به وسیله یک رابط کلاینتی به عنوان یک پلتفرم واحد و اداره کننده یک زیرساخت مدیریتی واحد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

معرفی Microsoft Lync Server 2013 و ویژگی ها و امکانات اصلی:

پیام های متنی (IM)
پیامهای متنی (IM) و حضور (Presence)به کاربرانتان کمک میکند تا یکدیگر را پیدا کنند و به طور موثر و به نحو احسن با هم پیامهای متنی رد وبدل کنند. IM پلتفرم پیام متنی است که دارای قابلیت آرشیو کردن مکالمات بر اساس تاریخ نیز می باشد.
وضعیت حضور (Presence)
آیتم حضور، در دسترس بودن و تمایل شخصی کاربران را برای ارتباط از طریق استفاده از وضعیت های مشترک مثل “در دسترس” و “مشغول” نشان میدهد.
وضعیت های قابل انتخاب دیگر “به زودی بر میگردم” و”مزاحم نشوید” هستند.
این اطلاعات مفید درباره وضعیت حضور، کاربران را مقدور می سازد تا به صورت لحظه ای انتخاب های متفاوتی برای ارتباط موثر داشته باشند، از وضعیت مخاطبان خود مطلع شوند و زمان مناسب برای ارتباط با آنان را اتخاذ نمایند.
کنفرانس (Conference)
Lync server کنفرانس های متنی، صوتی ، تصویری و حتی کنفرانس وبی (Web Conference) را برای هر دو حالت جلسات از قبل برنامه ریزی شده و فی البداهه پشتیبانی میکند. همه این کارها تنها به کمک یک برنامه کلاینتی (که کاربر روی رایانه یا وسیله خودش نصب می کند) انجام می شود.Lync server همچنین کنفرانس تلفنی پشتیبانی میکند، که در آن کاربران عمومی شبکه مخابراتی (PSTN) میتوانند در کنفرانس شرکت کنند.
کنفرانس ها میتوانند به صورت زنده تغییر کنند و در آن واحد گسترش یابند. برای مثال کنفرانس میتواند به شکل انفرادی به صورت پیام های متنی بین تعداد کمی از اعضا شروع شود، و به یک کنفرانس صوتی و تصویری با به اشتراک گذاری دسکتاپ و مخاطبان بیشتر، به سادگی و بدون وقفه در جربان گفتگو ادامه یابد.
یکپارچه شدن با محصولات دیگر (Integration)
Enterprise Voice انتقال صدا بر روی پروتکل IP یا همان (VOIP)، که در کلیک شروع نمایند و امکان پیوستن داوطلبان را مهیا سازند.
اطلاعات حضور کاربران نیز در داخل Outlook و Sharepoint قابل رویت است.
پیام رسان یکپارچه Exchange (UM) چندین ویژگی یکپارچه را فراهم میکند. کاربران میتوانند پست صوتی خود را از داخل Lync Server ببینند. آنها میتوانند بر روی دکمه Play در داخل پیام های Outlook کلیک کنند و پست صوتی خود را گوش دهند.
به علاوه Lync server 2013 در حال اجرا به همراه Exchange 2013 چندین ویژگی جدید مثل ذخیره لیست یکپارچه مخاطبان را فعال میکند. این لیست یکپارچه شده از مخاطبان توسط هر دو محصول قابل دسترسی خواهد بود. هم چنین تصاویر با کیفیت نیز می تواند برای کانتکت ها تنظیم شود. این تصاویر در پایگاه داده Exchange 2013 ذخیره می گردد.
گسترش (Deployment) آسان
برای کمک به اجرا و گسترش سرورها و کاربران، Lync server ابزاری به نام Topology Builder را مهیا کرده است.
Topology Builder یک کامپوننت نصب شده بر روی Lync server است. شما از Topology Builder برای ساخت، تنظیم و انتشار توپولوژی و امکانات در نظر گرفته شده برای Lync استفاده میشود. این ابزار همچنین توپولوژی شما را قبل از اینکه شروع به نصب سرور نمایید تایید میکند. زمانی که شما Lync server را بر روی یک سرور انفرادی نصب میکنید، برنامه نصب ، سرور را به صورت مستقیم به وسیله توپولوژی گسترش میدهد.
مدیریت آسان
بعد از پیاده سازی سرور Lync، ابزارهای قدرتمند، ساده و موثر زیر در اختیار شما خواهد بود:

(Central Configuration Management) پیکربندی مدیریت مرکزی، که شما را قادر میسازد تغییرات را از یک نقطه مرکزی مدیریت کنید و آن تغییرات را در کل ساختار پیاده سازی خود، همانند سازی (replicate) کنید.
(Lync server Control Panel) رابط کاربری گرافیکی تحت وب برای مدیران سرور. با این رابط تحت وب، مدیران Lync serverمی توانند از هر جایی در شبکه شرکت بدون نیاز به نرم افزار های مخصوص نصب شده بر روی رایانه هایشان، سیستمها را مدیریت کنند.
(Lync server Management Shell) که اساس آن رابط دستوری Windows Power Shell است. این ابزار مجموعه کاملی از دستورات مورد نیاز در همه زمینه ها را فراهم می کند و راهبران Lync Server می توانند کارهای تکراری را با استفاده از این ابزار آشنا انجام دهند.

در حالی که ویژگی های پیام متنی (IM)و وضعیت حضور (Presence)به صورت خودکار روی تمام سرورهای Lync نصب می شود، شما میتوانید انتخاب کنید که آیا کنفرانس، Enterprise Voice و دسترسی کاربران از راه دور را در صورت نیاز سازمانتان اضافه کنید یا خیر.