در این مقاله قصد داریم 9 نکته مهم برای قرارداد واگذاری خدمات شبکه را به طور کامل برای شما عزیزان باز گو کنیم. با ما همرا باشید:

1- برون سپاری خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه
برون سپاری یا Outsourcing یعنی این که فرایندها یا فعالیت های داخلی یک کسب و کار طی قرارداد مشخص به یک تامین کننده خارجی واگذار شود.
گرچه در این جا نگاه ما به مسئله واگذاری قراردادهای پشتیبانی و نگهداری شبکه های رایانه ای یا خدمات IT است ولی تمام نکات مطرح شده تقریبا در مورد تمام قراردادهای برون سپاری خدمات نگهداری و تعمیرات صادق است.
اگر نکات زیر را در مورد برون سپاری رعایت کنید، می توانید با واگذاری یک قرارداد پشتیبانی و نگهداری شبکه یا خدمات IT ، مسئولیت را با کم ترین هزینه واگذار کرده، روی کسب و کار خود تمرکز کنید و بیشتر سود ببرید.

قرارداد_خدمات__پشتیبانی__نگهداری_شبکه

2- کارفرما چه نکاتی را برای واگذاری خدمات IT باید بداند؟
2.1 تعریف درست قرارداد
اولین گام از 9 نکته مهم برای قرارداد واگذاری خدمات شبکه این است که کارفرما باید بداند که از پیمان کار خود چه می خواهد، آن را به صورت شفاف مکتوب کرده و منظور خود را به درستی منتقل کند، به شکلی که طرفین درک یکسانی از صورت مسئله داشته باشند. شرایط گوناگون ولی محتمل نیز در قرارداد باید نوشته شود.
معمولا قراردادهای ارایه خدمات به شکل توافق نامه سطح سرویس یا SLA نوشته می شوند که در مقاله دیگری درباره آن گفتگو خواهیم کرد. در توافق نامه سطح سرویس شرایط کیفی، کمی، زمانی و چارچوب ارایه خدمات توسط پیمان کار به شکلی دقیق مشخص می شود.
2.2 عدم افشای اطلاعات محرمانه
شرکت پیمان کاری که با شما به عنوان کارفرما قرارداد پشتیبانی و نگهداری شبکه یا به طور کلی قرارداد خدمات IT می بندد، باید به صورت مکتوب متعهد شود که اطلاعات کسب و کار شما را افشا نخواهد کرد.
2.3 پاسخگویی و دریافت گزارش
شما به عنوان کارفرما حق دارید که از فعالیت های پیمان کار خدمات شبکه خود، در یک بازه زمانی مشخص گزارش بخواهید و پیمان کار خدمات شبکه شما موظف است که در چارچوب قرارداد، رخدادهای یا فعالیت های خدمات خود را ثبت کند.
2.4 سنجش طرف مقابل
بدیهی است که به عنوان کارفرما، نمیخواهید خدمات شبکه یا IT سازمان خود را به دست هر کسی بسپارید. پیشنهاد می کنیم که در مورد این که طرف مقابل شما، توان انجام تعهداتش را خواهد داشت تحقیق کنید.
2.5 فرهنگ سازمانی پیمان کار
فرهنگ سازمانی هیچ شرکت یا مجموعه ای یک شبه شکل نمی گیرد. نظم و انضباط، احترام به مشتری و مشتری مداری، وضعیت پوشش و چگونگی تعامل افراد داخل یک شرکت یا سازمان نشانه هایی هستند که به راحتی می توان فرهنگ سازمانی پیمان کار خود را در کوتاه ترین زمان ممکن ارزیابی کنید.
2.6 سهولت برقراری ارتباط
در موقع عقد قرارداد باید حواستان به این نکته باشدکه بتوانید پیمان کار خدمات IT، خود را در موقع نیاز بیابید.
2.7 فسخ قرارداد و دعاوی قانونی
در قرارداد شما باید مسایل قانونی، شرایط فسخ قرارداد و مرجع حل و فصل در صورت بروز اختلاف صریحا مشخص شده باشد.
2.8 بیمه و مالیات
یکی از مسایل مهم هنگام بستن یک قرارداد خوب روشن شدن وضعیت قرارداد در ارتباط با مسئولیت پرداخت های مشمول بیمه و مالیات است و این که طرف متعهد به تسویه حساب با اداره های دارایی و بیمه چه کسی است یا سهم هر یک از طرفین چقدر است. با توجه به این که قوانین ممکن است به مرور زمان تغییر کند از آوردن ضرایب و اعداد خودداری می کنیم.
2.9 نزدیکی جغرافیایی
آیا خدمات مورد نظر شما در قرارداد به گونه ای است که باید پیمان کار شما از نظر فاصله مکانی به شما نزدیک باشد؟
3- جمع بندی
در مقاله دیگری در همین بخش به مزایا و منافعی که واگذاری  یک قرارداد پشتیبانی شبکه می تواند برای یک شرکت یا سازمان داشته باشد، اشاره کردیم. در این مقاله از دیدگاه کارفرما وارد شدیم، خود را جای او گذاشتیم، دغدغه ها و نگرانی های او در ارتباط با قرارداد را بررسی کردیم و در نهایت نکاتی را که باید برای پیدا کردن یک پیمان کار خوب، بستن قرارداد خدمات IT و شبکه و در نهایت واگذاری آن باید رعایت کند مشخص کردیم.
اجازه دهید اینجا برای مهندسی شبکه وانیا، یک تبلیغ کوچک نیز انجام دهیم. مهندسی شبکه وانیا به عنوان یک شرکت پیمان کار خدمات شبکه یا پشتیبانی و نگهداری سیستم های IT در راستای سیاست صداقت با مشتری، خود به تمام مطالب گفته شده در بالا متعهد بوده و در قراردادهای خود نکات مطرح شده را درج می کند.

قرارداد_خدمات_پشتیبانی_IT

نویسنده: حامد بهین
هر گونه کپی برداری بدون مجوز کتبی از شرکت مهندسی شبکه وانیا و ذکر نام سایت www.VaniaCo.com می تواند منجر به پیگرد قانونی گردد.